Rekrutacja do Monitoringu Spółek Komunalnych

Chcesz zacząć swoją przygodę z kontrolą obywatelską? Mamy propozycję dla Ciebie! Koniecznie przyłącz się do Monitoringu Spółek Komunalnych, podczas którego powiemy Ci, jak krok po kroku przeprowadzić monitoring – jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdgów.

 

licencja CC BY-NC-ND 2.0 autor - Bob Simmons  https://www.flickr.com/photos/tuaussi/
licencja CC BY-NC-ND 2.0 autor – Bob Simmons https://www.flickr.com/photos/tuaussi/

 

O MONITORINGU

Monitoring spółek komunalnych dotyczy zbadania przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników.
Powyższe zagadnienia będą badane poprzez analizę dokumentów, rozmowy z urzędnikami, członkami organów spółek komunalnych oraz obserwacje własne. Na tej podstawie uczestniczki i uczestnicy monitoringu będą odpowiadać na pytania zawarte w internetowej ankiecie przygotowanej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.
Celem głównym monitoringu jest zwiększenie dostępu mieszkanek i mieszkańców gmin do informacji o działaniach spółek komunalnych, a także zmiana praktyki zatrudniania w spółkach osób spokrewnionych, bądź w inny sposób powiązanych z osobami decydującymi o zatrudnieniu, np. więzami politycznymi.

DO KOGO KIERUJEMY MONITORING?

Monitoring skierowany jest przede wszystkim do pojedynczych osób, grup nieformalnych, a także organizacji pozarządowych, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej, a chciałyby zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.
Dokładamy starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. W związku z tym serdecznie zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnością, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.

 

CO OFERUJEMY?

  • dwa spotkania stacjonarne w Pruszkowie pod Warszawą (pokrywamy wszystkie koszty uczestnictwa);
  • dostęp do internetowej ankiety prowadzącej przez monitoring i umożliwiającej wpisywanie zebranych w ramach monitoringu danych;
  • wsparcie ekspertów w zakresie dostępu do informacji publicznej cały okres trwania monitoringu;
  • wsparcie ekspertów w zakresie prowadzenia kontroli obywatelskiej przez cały okres trwania monitoringu;
  • przekazanie minigrantu/darowizny nie wyższej niż 800 zł na gminę w celu pokrycia kosztów prowadzonych w ramach monitoringu działań.

NA CO TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ, DECYDUJĄC SIĘ NA UDZIAŁ W MONITORINGU?

  • Ÿna obowiązkową obecność na dwóch szkoleniach stacjonarnych – 23-25 stycznia 2015 r. oraz 24-26 kwietnia 2015 r.;
  • na konieczność wypełnienia ankiety zbierającej dane pozyskane w ramach monitoringu;
  • na przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców i mieszkanki monitorowanej gminy o wynikach monitoringów oraz zachęcającej do przyłączenia się do działań na rzecz zmiany;
  • na spełnienie zasad obiektywizmu, rzetelności, jawności i działalności na rzecz dobra wspólnego w prowadzonych działaniach.

CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W MONITORINGU?

Zapoznaj się z regulaminem i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Na zgłoszenia czekamy do 15 grudnia 2014 roku do godz. 20:00!

Monitoring zaczyna się szkoleniem otwierającym 23-25 stycznia 2015 roku i trwa do sierpnia 2015 roku.

MASZ PYTANIA?

INFORMACJI UDZIELA

Agnieszka Zdanowicz – koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych, agnieszka.zdanowicz@siecobywatelska.pl, tel. 22 844 73 55

Zapraszamy również na nasz facebookowy profil.

loga sponsorów, patronów i partnerów projektu systemowego

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *