Razem dla jawności – zrobiliśmy to jeszcze raz

Jak co roku o tej porze, podsumowujemy, jakie wsparcie otrzymaliśmy z 1% Waszych podatków.  I jak co roku jest to wzruszający moment. Widząc, jakim zaufaniem nas obdarzacie, czujemy ogromną odpowiedzialność i chcemy, żeby pieniądze, które nam przekazaliście, jak najlepiej „zapracowały” dla jawności.

Nasze plany na drugą część roku są bardzo ambitne i dzięki Waszemu wsparciu wygląda na to, że uda nam się je zrealizować. Chcemy przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi przyjrzeć się lokalnym mediom i spółkom komunalnym. Przedmiotem naszego monitoringu będą też instytucje, które dysponują ogromnymi budżetami i o których funkcjonowaniu wciąż niewiele wiemy – spółki skarbu państwa i telewizja publiczna. Więcej o naszych planach możecie przeczytać w programie Sieci na lata 2018-2020.

Liczby

A poniżej najważniejsze liczby tegorocznego 1%:

  • 356 429,08 złotych – tyle urzędy skarbowe z całej polski przekazały nam z Waszych podatków do 31 lipca 2018 roku.
  • 2 456 – co najmniej tylu podatników nas wsparło.
  • 80% – z takiej części wszystkich urzędów skarbowych nadeszły przelewy.
  • 35% – taki jest kwotowy udział miast poniżej 500 tys. mieszkańców
  • 45% – na tyle szacujemy liczbę podatników z miast poniżej 500 tys.mieszkańców, którzy nas wsparli

Wzrost w stosunku do poprzedniego roku wynosi 70%, a w stosunku do wcześniejszego 120%! To, jak kształtowała się sytuacja w poszczególnych latach, przedstawia wykres.

Co w tym roku wzruszyło nas szczególnie?

Te liczby ogromnie nas cieszą, bo pokazują, że wierzycie w to, co robimy i pozwalają nam po dwóch latach wyjść z kryzysu. Od czerwca 2016 roku nasze konto co jakiś czas świeciło pustkami. Żeby nie przerywać działalności, zapożyczyliśmy się w sumie ponad 450 tys. zł. Oczywiście regularnie je spłacaliśmy i spłacamy nadal, ale wciąż uzyskiwane od Was pieniądze musieliśmy częściowo wykorzystywać na łatanie tej dziury. Wasze tegoroczne 1%-owe wsparcie pozwoli nam wreszcie wyjść z dołka finansowego i zakończyć rok dodatnim wynikiem finansowym. A to także oznacza lepszy początek przyszłego roku i możliwość uwolnienia się od kredytów. Ufff…! Dzięki Wam przetrwaliśmy.

Jesteśmy wzruszeni, bo za tą ogromną kwotą, którą przekazaliście, kryją się pojedynczy ludzie i czasem kilkuzłotowe wpłaty, a siłą jest coraz większa liczba osób, którzy chcą przeznaczyć swój 1% na jawność. Dziękujemy <3

Widzimy też znaczny wzrost wsparcia z mniejszych miejscowości. Największe przelewy trafiają do nas zwykle z dużych miast, co nie jest to zaskakujące, bo jest tam więcej podatników, ale w tym roku zobaczyliśmy, że w wielu mniejszych miastach wzrosła deklarowana przez urzędy liczba podatników i wzrosły przekazywane nam kwoty. Innymi słowy kiedyś mieliśmy w wielu miejscowościach jedną lub dwie osoby wspierające, a teraz mamy ich 5,7 czy 15. Ponieważ kwota otrzymywanego przez nas podatku stale wzrasta, procentowo oscylujemy od lat wokół 40% udziału miast poniżej 500 tys. mieszkańców (zarówno jeśli chodzi o kwotę, jak i o liczbę podatników).

Jesteśmy dosyć niedokładni, pisząc o liczbie osób, gdyż tę informację szacujemy na podstawie opisów przelewów, a te często są pomijane. Na jesieni otrzymamy listę z wykazem osób, które przekazały Sieci swój 1% i wyraziły zgodę na ujawnienie danych. Tym osobom z radością podziękujemy indywidualnie 🙂 Cieszy nas, że jest ich coraz więcej i możemy pozostać w kontakcie, co jest dla nas bardzo ważne.

Zauważając problem z określeniem liczby podatników przekazujących swój 1% organizacjom, wystąpiliśmy do Ministra Finansów z wnioskiem o publikowanie liczby podatników wspierających daną organizację wraz z kwotą wsparcia. Wniosek złożyliśmy 1 sierpnia 2018 roku. O jego wsparcie poprosiliśmy też Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, której jesteśmy członkiem.

Dajecie nam niezależność

Dzięki Wam już drugi rok z rzędu około połowa naszych dochodów pochodzić będzie od ludzi (z podatków i z darowizn) bądź zostanie przez nas zarobiona. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ te pieniądze dają nam wiarygodność i energię – pokazują, że to, co robimy, jest dla Was ważne i bronią przed atakami ze strony ludzi, którzy chcą powiedzieć, że działamy się na czyjeś zlecenie, a nie na rzecz ochrony praw i wolności. Teraz możemy mówić, że naszym zleceniodawcą jesteście Wy. I tak też czujemy. Choć wiemy, że Wasze poparcie wynika właśnie z tego, że jesteśmy wierni naszej misji.

Teraz pozostaje nam szykować się na bardzo pracowitą jesień – wybory, rocznice. Mamy nadzieję, że przeżyjemy to wszystko wspólnie, bo Sieć to Wy! Dziękujemy!

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. jakiś anonim

    “drugi rok z rzędu około połowa naszych dochodów pochodzić będzie od ludzi bądź zostanie przez nas zarobion”
    To skąd pochodzi druga połowa ?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *