Zapraszamy na spotkanie, podczas którego omówimy Raport o stanie jawności w Polsce. Przedstawimy najważniejsze dane związane z prawem dostępu do informacji, pojawiające się w 2022 roku. W niektórych punktach nawiążemy także szerzej — do wydarzeń z 2021 i dobiegającego końca 2023 roku.
7 grudnia Sieć Obywatelska Watchdog Polska opublikowała Raport o stanie jawności. Raport jest pierwszą, tak kompleksową, próbą uporządkowania informacji na temat jawności w Polsce, ponieważ brak w kraju instytucji, która w szerokim zakresie monitorowałaby stan jawności. Przygotowując go, sięgnęliśmy po już dostępne dane, pochodzące ze sprawozdań sądów administracyjnych czy wyników kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Pokazujemy też jawnościowe standardy międzynarodowe i odnosimy je do działań (nie)podejmowanych przez nasz kraj. Prezentujemy dane ze zleconych przez nas badań IPSOS, a także przeprowadzonego przez nas monitoringu realizacji wniosków o udostępnienie informacji przez samorządy, ministerstwa oraz inne, wybrane instytucje publiczne, przeprowadzamy też Czytelników i Czytelniczki przez analizę ustaw w poszukiwaniu nowych ograniczeń prawa do informacji. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie, w jakiej kondycji jest gwarant demokracji — prawo do informacji publicznej?
O raporcie opowiedzą jego autorki — Marzena Błaszczyk, członkini zarządu Watchdoga i Paula Kłucińska, ekspertka prawna stowarzyszenia, a rozmowę poprowadzi Martyna Bójko. Przewidujemy czas na pytania (prosimy o zadawanie ich komentarzach pod transmisją).
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy i transmitowane na naszym Facebooku (link do wydarzenia na FB) oraz na kanale Watchodoga na YouTubie.
Komentarze