Przełom na Podkarpaciu

Za nami kolejny dzień pod znakiem wydanych danych. 22.11.22 r. Sąd Rejonowy w Przemyślu rozpoznawał nasze zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie burmistrza Miasta i Gminy Dubiecko. Nie byliśmy najlepszej myśli, bo dotychczasowe orzecznictwo w apelacji rzeszowskiej (sądy rejonowe Leżajsku i Jaśle), nie było dla nas korzystne. Tym razem było inaczej.

Zaczęło się od tego, że prokuratura uznała, że nie musi nam doręczać treści postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa, a wystarczy, że nas o nim poinformuje. Wnieśliśmy zażalenie, a Sąd Rejonowy w Przemyślu je uwzględnił, stwierdzając przy tym, że jest to sprawa wykraczająca poza miasto i gminę Dubiecko i budząca szerokie zainteresowanie społeczne, dlatego powinna zostać wszechstronnie i dokładnie wyjaśniona.

Sąd podkreślił, że nawet, gdyby takiego zainteresowania nie budziła, to sam fakt, że jest skomplikowana faktycznie i prawnie, to zasługuje na rzetelne wyjaśnienie, a nie powierzchowne załatwienie. Sąd wytknął prokuraturze, że burmistrz został rozpytany, a nie przesłuchany, a jest przecież osobą, która ma największą wiedzę w sprawie. Sąd zwrócił także uwagę na fakt, że jedna z opinii prawnych, na których przypuszczalnie bazował burmistrz, została sporządzona przez osobę silnie związaną z obecną władzą, więc prokurator powinien zbadać, czy miało to jakiś wpływ na burmistrza, a jeśli tak, to jaki. Czekamy na pisemne uzasadnienie.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *