Poznajcie członków Komisji Etyki Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

W tym roku upłynęła druga kadencja Komisji Etyki naszego stowarzyszenia. Działała ona w latach 2010-2014. W jej skład wchodzili Krzysztof Izdebski, Anna Kuliberda i Wojciech Paszkowski. Bardzo dziękujemy im za pionierską pracę. Była to bowiem w ogóle pierwsza Komisja Etyki jaką mieliśmy (powołana dwa razy, po raz pierwszy w 2007 roku).

 

Komisja Etyki to ważny organ doradczy w naszej organizacji służący rozwiązywaniu problemów etycznych (Statut) Organ ten stoi na straży Kodeksu Etyki, który reguluje kwestie etyczne dosyć ogólnie i w praktyce często odsyła sprawy do indywidualnego rozstrzygnięcia. Istnienie Komisji ma taką zaletę, że kwestie etyczne są stale i żywo dyskutowane w gronie członkowskim.

8 czerwca 2014 r. na Walnym Zebraniu Członkiń i Członków wybraliśmy nową Komisję Etyki. Tym razem w składzie czteroosobowym. Oto ona:

black_white_w5wx_45f6 Joanna Wieczorek (Ostróda)

Mając doświadczenie strażnicze, społeczne i dziennikarskie zdałam sobie sprawę, iż współpraca watchdoga z szeroko rozumianymi lokalnymi mediami, ale też z lokalnym środowiskiem, rozumianym jako opinia publiczna może rodzić wiele z pozoru niezauważalnych niejasnych sytuacji. Jako członkini Komisji Etyki Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska chciałabym podjąć przede wszystkim próbę pochylenia się nad elementami współpracy watchdoga z lokalnymi mediami oraz nad sposobami promowania działań watchdoga (czyli konflikt: rzetelny raport z działań a zapotrzebowanie medialnego skandalu).

 

niedospial_caqy Jan Niedośpiał (Kraków)

Sieć obywatelska staje na straży prawa człowieka do informacji. Chociaż w swoich działaniach koncentruje się głównie na tym jednym prawie, rozumiejąc prawa człowieka jako system o jednym źródle, w swoim działaniu musi przestrzegać ich wszystkich. Stawką jest wiarygodność organizacji i to, czy jej działania będą odnosić skutek, czy nie. Komisja Etyki dba o to, by wewnątrz organizacji prawa człowieka były przestrzegane. Pilnuje także, by nie dochodziło do konfliktów interesów, które mogłyby zaburzyć wiarygodność Sieci. A te są często trudne do uchwycenia i dotyczą wszystkich osób zaangażowanych w działanie organizacji. Watchdog staje także przed innymi problemami o charakterze etycznym: jakim językiem się posługiwać by organizacja była profesjonalna, a jednocześnie zrozumiała, zakorzeniona w społeczeństwie? Działając w Sieci trzeci rok, postanowiłem zaangażować się bardziej w funkcjonowanie organów statutowych i w Komisji Etyki dbać o przestrzeganie praw człowieka w organizacji oraz o jej wiarygodność.

izdebski_y0a9 Krzysztof Izdebski (Warszawa)

Jestem członkiem i pracownikiem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Jestem prawnikiem, ale zdaję sobie sprawę, że tak jak znajomość prawa, tak i standardy etyczne powinny cechować działania wiarygodnych organizacji strażniczych.

los_3bu4 Krzysztof Łoś (Warszawa)

Pasjonuje mnie temat etyki watchdoga i od kilku lat marzyłem o tym, aby zostać członkiem Komisji Etyki.

 

Autorka fotografii: Marzena Czarnecka (z wyjątkiem fotografii Joanny Wieczorek)

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *