Pierwszy wyrok w sprawie wydanych danych

czerwona skrzynka pocztowa
pixabay.com

Sąd Rejonowy w Wągrowcu wydał wczoraj, to jest 3 marca 2022 r., wyrok w sprawie wójta Gminy Wapno, którego SOWP oskarżyła o przekroczenie uprawnień i przekazanie Poczcie Polskiej S.A. bez podstawy prawnej danych wyborców na potrzeby pamiętnych „kopertowych” wyborów prezydenckich.

Wyrokiem tym Sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok próby, orzekł 2000 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także nakazał zwrot kosztów postępowania na rzecz SOWP.

Co to oznacza w tłumaczeniu z prawniczego na ludzki? Sąd uznał, że wójt bezsprzecznie udostępnił dane osobowe wyborców Poczcie Polskiej S.A., że nie miał podstawy prawnej, żeby to zrobić i że działając w ten sposób, przekroczył swoje uprawnienia. Dlaczego zatem Sąd nie skazał wójta? Otóż Sąd najwyraźniej uznał – z przyczyn, które poznamy po sporządzeniu uzasadnienia wyroku – że wina wójta i społeczna szkodliwość jego czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Co będzie dalej? Z pewnością wystąpimy o uzasadnienie Wyroku, żeby poznać argumentację sądu. Każda ze stron może wnieść apelację od tego wyroku i sprawą wówczas zajmowałby się Sąd Okręgowy. Jeśli nie będzie apelacji, to wyrok się uprawomocni i wójt, jako osoba formalnie niekarana, pozostanie na swoim stanowisku.

Inne teksty na temat przekazania danych:

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Wągrowczyni

    „Dlaczego zatem Sąd nie skazał wójta? Otóż Sąd najwyraźniej uznał – z przyczyn, które poznamy po sporządzeniu uzasadnienia wyroku…”

    Nikogo z SOWP nie było na motywach ustnych? Szkoda, jestem z Wągrowca, ugościłabym Was 🙂

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *