Glosa to krytyczny naukowy komentarz orzeczenia sądowego. Po co podejmować się ich pisania? Aby rozpocząć dyskusję z orzecznictwem, z którym – tak jak w życiu – możemy się zgadzać lub też nie. Warto zwracać uwagę na niedoskonałości niektórych orzeczeń, czy też wskazywać, że doprowadzają do negatywnych skutków. Inne orzeczenia zaś warto pokazywać jako dobre przykłady. Za sprawą glos możemy zdobyć wiedzę o tym, jak wygląda orzecznictwo w określonym obszarze. Nas, rzecz jasna, interesuje orzecznictwo dotyczące prawa do informacji publicznej.
Publikacja po pierwszej edycji
Pierwszą edycję przeprowadziliśmy przed rokiem. Jej uwieńczeniem jest wydana w tym roku naukowa praca zbiorowa pt. Glosy wybranych orzeczeń dotyczących prawa do informacji.
Obecnie przygotowujemy publikację do druku. Zamierzamy wydrukować 100 egzemplarzy, które przekażemy autorkom, autorom, członkiniom i członkom komisji konkursowej oraz osobom, które mają wpływ na tworzenie standardu jawności w Polsce. Wydruk glos będzie możliwy dzięki środkom otrzymanym od Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Waglowskiego. Komitet ten, realizując prawny obowiązek przekazania nadwyżki środków pozostałej po wyborach, wskazał właśnie naszą organizację.
Więcej o tym napisaliśmy w artykule: Co nam dają glosy?
Laureatki i laureaci pierwszej edycji
Laureatką I miejsca w kategorii studentek i studentów I edycji konkursu została Magdalena Nabielec – wówczas studentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przygotowała glosę do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Guseva przeciwko Bułgarii, w którym Trybunał stwierdził naruszenie prawa do informacji, wywodzonego z art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Z uwagi na to, że wyrok ten nie został urzędowo przetłumaczony, na potrzeby publikacji zamówiliśmy jego polskie tłumaczenie i zamieściliśmy je w publikacji.
Z kolei laureatem I miejsca w drugiej kategorii (otwartej) został Grzegorz Klarkowski – doradca podatkowy i doktorant w Katedrze Prawa Finansów Publicznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygotował glosę do wyroku NSA w sprawie o sygn. I OSK 2216/13. Wyrok ten dotyczył jawności wytycznych dla urzędów skarbowych i urzędów kontroli skarbowej, rozstrzygał, czy są one informację publiczną oraz czy obejmuje je tajemnica skarbowa.
Inne nagrodzone glosy dotyczyły jawności zamówień publicznych, jawność procesu legislacyjnego w świetle orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jawność imion i nazwisk osób uczestniczących w wycieczce samorządowców, problematyki informacji przetworzonej, dostępności korespondencji mailowej osób pełniących funkcji publicznej, umów cywilnoprawych zawieranych przez urzędy, czy pytania prawnego, które zadał Trybunałowi Konstytucyjnemu Naczelny Sąd Administracyjny w związku z rozpatrywaniem sprawy o ujawnienie tzw. ekspertyz w sprawie OFE.
Więcej o nagrodzonych glosach oraz ich autorkach i autorach można przeczytać w tekście: Ogłaszamy wyniki konkursu na glosę.
II ogólnopolski konkurs na najlepszą glosę orzeczenia dotyczącego prawa do informacji
Drugą edycję konkursu przeprowadzamy w partnerstwie z Fundacją im. Heinricha Bölla. Jest to element działań skierowanych na zaangażowanie prawniczek i prawników w działania na rzecz jawności, w których wspiera nas Fundacja im. Heinricha Bölla.
Reguły konkursu są podobne, jak w poprzedniej edycji. Chcemy w jej następstwie wydać publikację, a tym samym sprawić, aby teksty nagrodzonych uczestniczek i uczestników stały się elementem dyskusji o jawności w Polsce.
Prace konkursowe oceni Kapituła Konkursowa, w której zaszczycili nas swoją obecnością: dr Adriana Bartnik, dr hab. Michał Bernaczyk, Ewa Ivanova, dr Przemysław Mijal, Anna Wojciechowska-Nowak i Mirosław Wróblewski.
Kto może podjąć wyzwanie, napisać glosę i wziąć udział w konkursie? Zapraszamy każdą chętną i każdego chętnego! Studentki i studenci zmierzą się w osobnej kategorii, zaś wszyscy pozostali w kategorii tzw. otwartej.
Na prace konkursowe czekamy do 13 listopada 2016 r.
Wszelkie informacje o konkursie – wymogi prac konkursowych, regulamin, harmonogram, informacje o członkiniach i członkach Kapituły Konkursowej, itd. – można znaleźć na stronie internetowej: www.glosa.siecobywatelska.pl
Komentarze