O korkowym i profilaktyce w Otwocku

Co finansuje się z funduszu korkowego? Czy warto go monitorować? Jaki ma związek z profilaktyką uzależnień? – Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Czerkawską, specjalistką w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Fundusz korkowy to wyodrębnione w budżecie gminy środki pozyskane od przedsiębiorców sprzedających alkohol. W skali całego kraju to ponad 700 mln zł rocznie. Kwotę te samorządy powinny przeznaczać na przeciwdziałanie problemom wynikającym z uzależnień od alkoholu i narkotyków. Tymczasem z dotychczas przeprowadzonych monitoringów wynika, że w części gmin nawet 40% z tych środków przesuwa się do budżetu ogólnego i finansuje z nich inne działania.

Celem prowadzonego w Otwocku monitoringu funduszu korkowego jest sprawdzenie czy miasto właściwie gospodaruje funduszem. Strażnicy skupiają się na badaniu przejrzystości wydatkowania tych środków, a także na ocenie spójności i zasadności polityki miasta w obszarze rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych oraz ich zapobieganiu. Monitoring jest prowadzony przez mieszkańców Otwocka działających w Fundacji Pro Homini.

Fundacja Pro Homini sama zgłosiła się do działań strażniczych na terenie swojego miasta, a następnie została wybrana w rekrutacji przeprowadzonej przez realizatorów obywatelskiego monitoringu funduszu korkowego: Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Orzyszu, Fundację Inicjatyw Społecznych i Kulturowych Grejpfrut oraz Fundację Wiedzieć Więcej do podjęcia działań strażniczych w Otwocku.
Spotkanie z Panią Agnieszką Czerkawską – wieloletnią ekspertką Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), która skomentuje dotychczasowe osiągnięcia obywatelskiego monitoringu funduszu korkowego prowadzonego w Otwocku od listopada 2013 roku przez Fundację Pro Homini, odbędzie się w trakcie Pikniku Rodzinnego organizowanego przez Otwockie Stowarzyszenie Panaceum w Ognisku Wychowawczym Świder im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”, w Otwocku.

Podczas spotkania będzie możliwość zapoznania się z raportem z monitoringu funduszy korkowych w Otwocku oraz porozmawiania ze strażnikami z innych polskich gmin.
Otwock jest jednym z trzydziestu miejsc w Polsce, które wzięły udział w tegorocznej edycji monitoringu funduszu korkowego. Więcej informacji na temat monitoringu na stronie: http://korkowe.siecobywatelska.pl/gmina/otwock-1

Więcej informacji udzielają:
Grażyna Mazur, Fundacja Pro Homini
mazurgg@gmail.com,
koordynatorka monitoringu w Otwocku

Krzysztof Marusiński
marusinski@orzysz.org.pl
koordynator regionalny

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *