Nowoczesna niezwłocznie przesyła nam swoje wydatki! Czekamy na kolejne partie

Nowoczesna zmieniła zdanie i udostępniła informacje o swoich wydatkach. Liczymy, że w ślad za Nowoczesną pójdą pozostałe partie polityczne.

Od ponad dwóch lat przekonujemy do tego partie polityczne (zobacz artykuł: Ponadpartyjna zgoda). Nie zdziwiło nas to, że Nowoczesna wpisała się w nurt utrudniania dostępu do informacji o ponoszonych wydatkach o czym pisaliśmy w artykułach: Przystępujemy do sprawy sądowej przeciwko Nowoczesnej i pytamy o wydatki pozostałe partie i Nowoczesna odpowiada nam w mediach, a my pokazujemy nowe dokumenty.

Jednak okazało się, że Nowoczesna zmieniła zdanie i dostaliśmy wszystkie dokumenty, o które wnioskowaliśmy – zestawienie wydatków partii oraz wydatków komitetu wyborczego:
Pliki:
Zestawienie kosztów poniesionych przez Partię Nowoczesna Ryszarda Petru na podstawie historii z konta w dniach 01.09.2015 – 16.02.2016 – pdf
Zestawienie z Kasy Partii – pdf
Sprawozdanie finansowe – komitet wyborczy – pdf
Historia konta bankowego komitetu wyborczego plik I – pdf 7,7 mb
Historia konta bankowego komitetu wyborczego plik II –  pdf 10 mb
Historia konta bankowego komitetu wyborczego plik III – pdf 7,5 mb
Historia konta bankowego komitetu wyborczego plik IV – pdf 5,3 mb
Historia konta bankowego komitetu wyborczego plik V – pdf 4,4 mb
Historia konta bankowego komitetu wyborczego plik VI – pdf 1 mb

Jest to, jak dotąd, niespotykane postępowanie i pozytywnie nas zaskoczyło. Okazało się, że bez długiego sporu sądowego można udostępnić informacje o wydatkach. Doceniamy postępowanie Nowoczesnej, bo świadczy o tym, że nawet jeśli w partii istniały wątpliwości co do udostępnienia tych informacji, to zostały one rozstrzygnięte na korzyść jawności. Czekamy jeszcze na pozostałe partie, którym zostało 7 dni na przesłanie informacji. Mamy nadzieję, że Nowoczesna podnosi standard przejrzystości działań partii politycznych.

Jawne działanie partii politycznych

Przypominamy też naszą naukową publikację o jawności w partiach politycznych: S. Osowski, B. Wilk “Jawność działania partii politycznych. Pomiędzy teorią a praktyką” [w] red. K. Kamińska-Korolczuk, M. Mielewczyk, R. Ożarowski, “Systemy polityczne i partyjne w ujęciu teoretycznym i praktycznym”, Gdańsk 2016; publikacja dostępna jest pod tym linkiem.

nowocznesna wydatki
Foto: www.web.gov.plwybiorą za Ciebie

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. kasiaki

    Niechby ta jaskółka wiosnę uczyniła 🙂

  2. czekający

    Niestety ta jaskółka wiosny nie czyni Sieci dali ale innym nie dali. Czyli dwulicowość, wybiórcze traktowanie prawa do informacji.

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Proszę przysłać swoje pytanie i całą dokumentację. Oczywiście, że nie chodzi o to żebyś dostali te i inne informacje tylko my.Adres porady@siecobywatelska.pl

  3. AB

    Proszę o informację dlaczego nie biorą Państwo pod uwagę badań przeprowadzonych przez biegłego rewidenta zlecanych przez Państwową Komisję Wyborczą? Osobiście przeprowadzam takie badania jako uprawniony do tego przepisami prawa obywatel i chciałabym, żeby społeczeństwo korzystało z wyników moich prac . Na czym polega Wasze przeświadczenie, że umiecie sprawdzić lepiej od profesjonalisty który aby mieć uprawnienia musi przejść cykl 11 egzaminów i mieć praktykę w zakresie zarówno rachunkowości jak i audytu – czy polega to na tym, że podobnie jak niektórzy populistyczni politycy uważacie, że “każdemu wolno śpiewać” ? Serdecznie pozdrawiam

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Nie, nie negujemy Pani umiejętności. Natomiast prosimy też o nie nazywanie populizmem bycia świadomym art. 11 ust. 2 Konstytucji – finansowanie partii politycznych jest jawne. Jak też artykułu 4 Konstytucji: “Art. 4. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.”

      Obywatele widzą często inne rzeczy i oceniają według swoich kryteriów. Niekoniecznie chodzi o rzeczy niezgodne z prawem, ale podlegające indywidualnej ocenie wyborcy. I ma on/ona do tego prawo.

  4. Henryk

    Nic z tych danych nie wynika, kolega biegły rewident powyżej miał rację. Nie wykazano źródeł finansowania, gdyż wszystkie kryją się pod funduszem wyborczym. Czyli akcja ‘jak coś zrobić by nic nie zrobić a przy okazji zebrać oklaski’.

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      O to akurat pytaliśmy. Jeśli chodzi o wpłaty na fundusz wyborczy to trzeba zapytać osobno. Warto to zrobić.

    2. A00

      Faktycznie. Saldo szybko rośnie a przedstawione wydatki. Chyba dość wybiórczo podeszli do kwestii wpłat

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *