Poszukujemy niezależnych mediów lokalnych i regionalnych

Potrzebujemy Waszej pomocy i doświadczenia. Pomóżcie nam zidentyfikować niezależne media w Waszych lokalnych społecznościach!

Tutaj znajdziecie ankietę, do której wypełnienia Was zapraszamy

Kryzys niezależnych gazet

Z troską obserwujemy znikające niezależne tytuły prasowe. Zarówno w mniejszych, jak i większych gminach. Branżowe pismo i portal Press.pl donosi, że zamykają się kolejne tytuły. Z uwagą śledzimy dramatyczną historię dziennikarzy z Dziennika Wschodniego w Lublinie. Ostatnie dwa lata naznaczone były walką o przetrwanie i niezależność tego tytułu. Najpierw większościowy właściciel spółki, która prowadziła gazetę, chciał zmienić jej zarząd. Dziennikarze – którzy także posiadali udziały w spółce – spodziewali się, że doprowadzi to do zmiany władz gazety (większościowy właściciel to miejscowy deweloper), dlatego skutecznie blokowali tę zmianę. Wtedy właściciel postanowił zlikwidować spółkę, wprowadził likwidatora, a ten wyrzucił redakcję. Po długiej walce udało się uniemożliwić likwidację spółki. Jednak sytuacja finansowa gazety była coraz gorsza i jesienią 2022 roku dziennikarze sprzedali swoje udziały w spółce. Nowy właściciel natychmiast zmienił redakcję, do której trafili pracownicy działu handlowego. 

Wasze zaangażowanie przyniesie co najmniej trzy korzyści
  1. Dowiemy się, które media według Was, mieszkańców, są niezależne. Mamy nadzieję poznać również Wasze wątpliwości dotyczące identyfikowania niezależnych tytułów. 
  2. Uda nam się uchwycić obrazek – to, jak wygląda mapa niezależnych mediów lokalnych i regionalnych na początku 2023 roku. Podobne dane zbiera Biblioteka Narodowa i po nie również chcemy sięgnąć, ale to wciąż spojrzenie z lotu ptaka, a nie z poziomu lokalnego. Poza tym dotyczy ono tylko prasy drukowanej, nie obejmując danych dotyczących portali internetowych prowadzonych przez niezależne redakcje.
  3. Na podstawie zebranych danych, wspólnie ze środowiskiem mediów lokalnych, mamy nadzieję prowadzić skuteczne rzecznictwo dotyczące wspierania kontrolnej roli mediów. 

Na zachętę pokazujemy Wam wstępną mapę mediów niezależnych. Na razie nanieśliśmy na nią zasięgi mediów skupionych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych i Stowarzyszeniu Mediów Lokalnych.

 

Link do mapy

Dlaczego watchdogi zajmują się prasą lokalną i regionalną?

Niezależne media lokalne są naturalnym sojusznikiem watchdogów. Nagłaśniają podejmowane przez nich tematy, opisują ich działania, prowadzą śledztwa dziennikarskie zainspirowane ustaleniami lokalnych aktywistów. Dlatego dla kontroli społecznej ważne są zarówno media, jak i zaangażowane społeczeństwo obywatelskie.

Jak zgłosić nam konkretny tytuł?

Proponujemy, abyście wypełnili ankietę, która pomoże nam usystematyzować wiedzę na temat mediów lokalnych. Pokazaliśmy Wam mapę mediów lokalnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych i Stowarzyszeniu Mediów Lokalnych. Ale jest wiele tytułów prasowych czy portali, które do tych organizacji nie należą, a Wy widzicie, że ważną częścią ich działalności jest przyglądanie się poczynaniom lokalnej władzy. Pomocna może być nasza robocza definicja niezależnego tytułu:

Niezależnym medium lokalnym jest takie, w którym pracują/działają dziennikarze przestrzegający podstawowych zasad etyki dziennikarskiej, i których finansowanie opiera się na zróżnicowanych źródłach. Jeśli pozyskuje reklamy, pochodzą one z różnorodnych źródeł. To oznacza, że nie dominują w nich reklamy podmiotów publicznych lub spółek  samorządowych. W praktyce oznacza to, że spełnia kontrolną rolę wobec władzy, oceniając jej działania. Pisząc obiektywnie, w tym także krytycznie.Wydawcą takiego tytułu nie może być Jednostka Samorządu Terytorialnego ani żadna instytucja jej podległa.

Tytuł zgłaszajcie przez formularz: https://forms.gle/XXU9Xcja3kyiT5p9A.

Zapraszamy i dziękujemy!

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. chrum

    Ktoś rzucił okiem na te dane przed opublikowaniem? Proponuję popatrzeć na Warmińsko-Mazurskie. Moim zdaniem, gazeta z Olsztyna, choć publikuje newsy z województwa, nie powinna być określana mianem lokalnego w każdej gminie w województwie.

    1. XYZ

      Zgadzam sie z tym całkowicie! TKO jako niezależna? Są inne lokalne portale niezależne jak Magna Masuria, Info Mrągowo PL i tak dalej, ale TKO?

      1. Katarzyna Batko–Tołuć

        W przypadku Stowarzyszenia Mediów Lokalnych staraliśmy się pobieżnie przejrzeć zawartość. I z tego przeglądu wyszło nam, że ta gazeta nie odbiega – jeśli chodzi o treści – od innych, w tej grupie. Ale – jeśli Pan uważa, ze są argumenty przeciw niezależności, to chętnie je poznamy. Bo o to nam chodzi właśnie, żeby usłyszeć głos mieszkańców i by weryfikować założenia.

    2. Katarzyna Batko–Tołuć

      Czyli chodzi o zasięg, tak?

      1. Katarzyna Batko–Tołuć

        Bo, jeśli chodzi o zasięg, to właśnie wynik naszego przeglądu treści. Ale chętnie zapoznamy się z alternatywną opinią. Nie jesteśmy na miejscu, więc siłą rzeczy patrzymy bardziej powierzchownie i dlatego potrzebujemy Państwa głosów.

        1. XYZ

          Zasięg portalu TKO kręci się wokół powiatu olsztyńskiego i samego Olsztyna, czasami jak jest głośniejszy wypadek w regionie to podają informacje. Nie ma na tym portalu polityki, miejsca na trybunę dyskusyjną na temat poglądów. W mojej opinii liczy się jedynie klikalność postu i żeby wywołać jak najwięcej kontrowersji. W tych regionach co został oznaczony portal TKO (pow. bartoszycki, kętrzyński, węgorzewski, mrągowski i giżycki) działają dwa niezależne media – Magna Masuria (info-ketrzyn24.pl) oraz Info Mrągowo PL

          1. Katarzyna Batko–Tołuć

            Ok. to sobie poczytamy i popatrzymy raz jeszcze. Dzięki!

          2. Bon

            faktycznie powiat olsztyński. https://tko.pl/mragowo
            Mają serwisy z każdego powiatu.

        2. chrum

          Ja nie wiem jak mądrze uznać kiedy portal jest w danym miejscu “lokalny”. Ale idąc logiką TKO, to można powiedzieć, że lokalnym portalem jest onet – publikuje on newsy z każdej gminy, więc można by go umieścić na mapie z kropką w każdej gminie.

          W każdym razie problem nie jest prosty. Może powinno się je podzielić na różne poziomy (województwa/gminy)?

  2. Wojciech Janicki

    Szanowni Państwo, na mapce błędnie przypisano tytuł “Gazeta Radomszczańska” miastu Radom (woj. mazowieckie). Proszę skorygować – tytuł wydawany jest w Radomsku (woj. łódzkie).

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Dziękujemy za czujność. Jakiś chochlik, gdyż brak także gmin, które Radmoszczańska obejmuje. Wróciło do poprawki, a na razie usunęliśmy ten Radom. Przepraszamy Radomszczańską.

  3. XYZ

    Tygodnik Kętrzyński – nakład 800 gazet, uzależnienie od lokalnych samorządów, zero głosu krytyki, niszczenie opozycji. Super niezalezna gazeta. Kpina!

  4. nikt

    Nie ma takiego medium w Iławie (woj. w-m) jak TKO.
    Fejkowe brednie.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *