Monitoring wykorzystania zasobów publicznych w kampanii samorządowej – podsumowanie naboru

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia do monitorowania z Watchdogiem i Fundacją Odpowiedzialna Polityka wykorzystania zasobów publicznych w kampanii samorządowej.

27 lutego Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundacja Odpowiedzialna Polityka zakończyły nabór aktywnych mieszkańców i mieszkanek Polski do udziału w obywatelskim sprawdzaniu, czy i jak wykorzystywane są zasoby publiczne w trakcie kampanii samorządowej 2024 roku. W ciągu tygodnia, bo tyle trwała rekrutacja, zarejestrowaliśmy 83 zgłoszenia, wśród których 5 zostało przez nas odrzuconych ze względu na niespełnienie wymogów zawartych w regulaminie (pełnienie funkcji lub kandydowanie). Pozostałe 78 osób zaprosiliśmy do udziału w monitoringu. 

Do 8 marca br. 44 osoby podpisały z nami umowę o podjęciu współpracy zgodnie z naszymi wytycznymi. Poniżej znajduje się mapa z zaznaczonymi miejscowościami, w których uczestnicy monitoringu będą śledziły kampanię wyborczą.

Lista miejscowości do pobrania: Lista miejscowości – monitoring kampanii samorządowej 2024.

Po co monitorujemy?

Mieszkańcy wielu gmin wciąż czekają na informacje o tym, kto będzie zabiegał o ich głos w wyborach samorządowych. W oczekiwaniu na swoich wymarzonych kandydatów mogą przeczytać w lokalnych mediach o sukcesach wójta czy prezydenta kończącego kadencję. Niektórzy dowiadują się z ulotki wrzuconej do skrzynki, że gmina jest w rozkwicie. I nawet spółki miejskie, które na co dzień piszą o dosyć przyziemnych sprawach, nagle poczuły potrzebę powiedzenia głośno — nasze miasto ma świetnego włodarza. Czy to znaczy, że zbliża się czas corocznego podsumowania działalności wójtów, burmistrzów i prezydentów i za chwilę dostaniemy do ręki raport o stanie gminy? Niezupełnie. Na raport musimy poczekać, czasem nawet do końca czerwca, a samorządowcy chcą pochwalić się swoimi dokonaniami jeszcze przed wyborami. I nie byłoby w tym nic złego, władza musi rozliczać się przed wyborcami. Musi jednak uważać, by to rozliczanie się nie było prowadzeniem kampanii wyborczej za nasze pieniądze. Gdzie jest granica? Na to pytanie chcemy znaleźć odpowiedź.  

Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi wiele mówiło się o tym, że rząd prowadzi kampanię PiS-u za publiczne pieniądze, wykorzystując m.in. publiczną telewizję i spółki skarbu państwa. Teraz czas powiedzieć głośno — do podobnych nadużyć, choć na dużo mniejszą skalę, dochodzi w czasie wyborów samorządowych. I tu rządzący mają naturalną przewagę nad kontrkandydatami. Choćby dlatego, że są znani i mają większą wiedzę o praktycznych wyzwaniach w rządzeniu. W tym nie ma nic złego. Gorzej, jeśli zaczynają tę swoją przewagę maksymalizować, wykorzystując to, co wspólne — spółki miejskie, tzw. biuletyny informacyjne — które wyglądają jak gazety czy media społecznościowe urzędu. 

W polskim prawie brakuje narzędzi zwiększających przejrzystość podmiotów wykorzystywanych m.in. w kampanii wyborczej. Brakuje też przepisów umożliwiających pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy wykorzystują mienie publiczne, żeby zwiększyć swoje szanse w kampanii. Chcemy przygotować rekomendacje zmian. By to zrobić, potrzebne nam dowody naruszeń równości wyborczej i uchwycenie ich specyfiki.

W tym celu organizujemy monitoring, który realizowany jest według metodologii opracowanej przez Fundację Odpowiedzialna Polityka.

Chcesz nam zgłosić nieprawidłowości?

Nie bierzesz udziału w monitoringu, ale dostrzegasz problem związany z prowadzoną w Twojej gminie kampanią samorządową? Zgłoś go do nas, pisząc na adres wybory@siecobywatelska.pl.


Monitoring jest organizowany wspólnie przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska i Fundację Odpowiedzialna Polityka.

Fundacja Odpowiedzialna Polityka to ekspercka organizacja zajmująca się wyborami. W niniejszym monitoringu pełni rolę wsparcia prawnego i metodycznego.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska to ogólnopolska organizacja zainteresowana uczciwością w życiu publicznym. Do swoich działań angażuje obywatelki i obywateli, gdyż nadzieję na zmiany pokłada z silnym społeczeństwie obywatelskim.

Monitoring wykorzystania zasobów publicznych w kampanii wyborczej finansowany jest przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska z 1,5% podatków przekazanych nam przez podatników i podatniczki, a przez Fundację Odpowiedzialna Polityka z grantu National Endowment for Democracy. 

Metodologia monitoringu została opracowana przez Fundację Odpowiedzialna Polityka dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *