Monitoring materiałów wyborczych w przestrzeni publicznej

Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Stowarzyszenie 61 zapraszają na kolejne spotkanie online poświęcone obserwacji wyborów.

Transmisja live’a na Facebooku i kanale Youtube Watchdoga już 18 kwietnia o godz. 19:00 (a tu link do wydarzenia na FB).

Tym razem spotkamy się z Małgorzatą Łosiewicz oraz Robertem Chomickim, czyli Stowarzyszeniem Rozwoju Inspiracje ze Słupska, będziemy rozmawiać o monitoringu materiałów wyborczych w przestrzeni publicznej.

Nośniki reklam wyborczych są nieodłącznym elementem każdej kampanii wyborczej. Banery, billboardy, plakaty podczas prawie dwóch miesięcy przed wyborami towarzyszą nam wszędzie, a kandydaci zaglądają nam do okien, samochodów lub patrzą na nas podczas spacerów.

Niektóre wykonane profesjonalnie, odporne na warunki pogodowe, dobrze naciągnięte wyglądają nawet estetycznie. Inne, zrobione w pośpiechu, na płytach pilśniowych, na zwykłej tekturze falistej bądź przytwierdzone bezpośrednio do słupa oświetleniowego na taśmę klejącą, po prostu szpecą miejski krajobraz.

Niektóre stają się celem aktów wandalizmu (dorysowywane wąsy, męskie członki, wycięte oczy bądź pocięte krawędzie). Zazwyczaj zarówno w trakcie jak i po kampanii wyborczej nikt nie interesuje się ich losem, pozwalając tym samym zaśmiecać ulice. Nie o sam wygląd jednak chodzi – duża ilość reklam przy skrzyżowaniach może ograniczać widoczność i zagraża bezpieczeństwu. Okazuje się też, że część z nośników wisi nielegalnie bądź ich powierzchnia przekracza tą podaną we wniosku do organu właściwego.

Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje postanowiło sprawdzić, czy kandydaci i kandydatki w wyborach parlamentarnych szanują prawo i obywateli oraz, o ile zdecydowali się na taką formę reklamy (banery i plakaty w przestrzeni miejskiej), to czy przestrzegają w pełni wszystkich procedur.

Do tej pory Stowarzyszenie przeprowadziło łącznie cztery tego typu monitoringi (pierwszy w 2015 roku) – każdy kolejny coraz lepszy i bardziej szczegółowy.  Robert i Małgorzata opowiedzą nam o historii kolejnych monitoringów oraz podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi ze specyfiką lokalnych działań.

Podczas spotkania będzie również czas na zadawanie pytań naszym gościom.

Widzimy się we wtorek 18 kwietnia na Facebooku oraz Youtube Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska w godz. 19.00 -21:00.

POBIERZ PREZENTACJĘ ZE SPOTKANIA

Obejrzyj nagranie ze spotkania

Spotkanie zorganizowane dzięki wsparciu projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG pt. “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności”.

 

Logo programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. wolnościowiec prywatny

    ” Niczego pod stołem, niczego na zapleczu: wszystko będzie jawne, pokazane ludziom, będzie można zobaczyć w internecie. To jest dla nas warunek wstępny, bo tak chcemy robić politykę”
    Czy to w ramach tego monitoringu, GW promuje taki jak wyżej produkt?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *