Mamy Rzecznika nas wszystkich!

7 sierpnia 2015 Senat RP zatwierdził wybór doktora Adama Bodnara na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Około godziny 14.00 obserwatorzy wydarzenia na miejscu i Internecie doświadczyli wzruszenia widząc wręczenie uchwały Senatu o wyrażeniu zgody na powołanie wybranego dwa tygodnie wcześniej przez Sejm obywatelskiego kandydata.

Kampania, która do tego doprowadziła była niezwykła pod każdym względem. Przede wszystkim obecny Rzecznik sam ogłosił, że jest pretendentem do stanowiska. Taka rzecz się jeszcze nie zdarzyła, zwłaszcza że doktor Adam Bodnar nie posiada politycznego zaplecza, pochodzi ze środowiska organizacji społecznych i wielokrotnie krytykował polityków, których poparcie było w tej sprawie konieczne. Innym wydarzeniem bez precedensu było poparcie organizacji i mediów lokalnych oraz ich aktywne starania najpierw o zaproponowanie kandydata przez możliwie szerokie środowisko polityczne – w praktyce więcej niż jeden klub parlamentarny; potem jego wybranie przez Sejm, a następnie zatwierdzenie przez Senat. W kampanię poparcia zaangażowało się 67 organizacji mediów lokalnych oraz ponad 1400 osób, a także poparły go środowiska naukowe i prawnicze. Sam Rzecznik przez dwa miesiące był intensywnie obecny w mediach – w jego sprawie ukazało się kilkadziesiąt artykułów i wywiadów. Prowadził rozmowy z politykami, tłumaczył jak chciałby sprawować urząd i przedstawił swój program.

Wspólnie osiągnęliśmy coś wielkiego. Pokazaliśmy, że mamy w środowisku obywatelskim świetnych ludzi, umieliśmy się zorganizować ponad tradycyjnymi podziałami i skutecznie prowadzić kampanię. Gratulujemy nowemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich i pozostajemy w poczuciu, że to nie jest nasza ostatnia wygrana!

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Dr Piotr Sitniewsk

    Tytuł artykułu jest błędny. To nie jest nasz czyli wasz skoro wy to piszecie. Ale rzecznik jest wszystkich. Gra słów ale niezwykle ważną.

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Traktowaliśmy ten tytuł z dystansem do samych siebie, ale skoro jest drażniący, to poprawiliśmy. Dziękujemy za uwagę.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *