Mieszkańcy uczestniczą!

Wspólnoty sąsiedzkie, święta ulic, rady osiedlowe, konsultacje społeczne, inicjatywy uchwałodawcze – to tylko niektóre z możliwości kreowania przez mieszkańców swojej najbliższej okolicy. Od 20 do 26 września obchodzimy europejski Tydzień Uczestnictwa Obywatelskiego. To dobra okazja, żeby poznać inicjatywy mieszkańców, którzy chcą mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie – podwórko, dzielnicę, miasto.

Tydzień Uczestnictwa Obywatelskiego podkreśla ważne kwestie dla mieszkańców i lokalnych wspólnot, promuje zaangażowanie i obywatelskie pomysły na rozwiązywanie problemów – dobre praktyki, z których może czerpać każdy z nas.

Mieszkańcy, którzy współkształtują swoją rzeczywistość są bardziej wrażliwi na problemy społeczne, mają pomysły na zagospodarowanie swojego otoczenia, pokazują, że zależy im na swoim „podwórku”, sami umiejętnie tworzą przestrzeń dla lokalnych inicjatyw.

Od 20 do 26 września na stronie internetowej www.sllgo.pl będziemy prezentować wybrane działania lokalnych inicjatyw, wspólnot, koalicji i organizacji, których członkowie rozwiązują problemy, z którymi borykają się ludzie w swoim najbliższym otoczeniu. Na naszej stronie internetowej zaprezentujemy inicjatywy ogólnopolskie, miejskie, osiedlowe i podwórkowe. Pokażemy, w jaki sposób organizowane są konsultacje społeczne i o czym myślą ich uczestnicy, do jakich wniosków dochodzą młodzi ludzie, którzy uważnie obserwują swoje otoczenie, jak rodzi się inicjatywa sąsiedzka oraz jak powinno wyglądać przygotowanie budżetów dzielnic. Zaprezentujemy inicjatywy z Łodzi, Krakowa, Szczecina i Warszawy. Już dziś zapraszamy do lektury pierwszego artykułu.

Więcej informacji o Tygodniu Uczestnictwa Obywatelskiego udziela Karolina Walkiewicz: karolina.walkiewicz@sllgo.pl

Tydzień Uczestnictwa Obywatelskiego, obchodzony od 2005 roku, jest inicjatywą CEE Citizens Network – sieci obywatelskiej działającej w dwudziestu państwach Europy Środkowowschodniej. Misją Sieci jest promowanie partycypacji oraz zapewnienie możliwości działania oddolnych inicjatyw społecznych.

 

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *