LOT ma odlot: twierdzi, że nie jest spółką państwową

W tym roku mija 100 lat od inauguracji pierwszego połączenia lotniczego Warszawy ze światem. Z tej okazji pozostaje mi życzyć Polskim Liniom Lotniczym LOT lepszego połączenia z samym sobą.

Oto kolejna już odpowiedź od PLL LOT na nasz wniosek na udostępnienie informacji publicznej:

Mając na względzie fakt, że Spółka nie jest podmiotem, w którym Skarb Państwa miałby pozycję dominującą (Skarb Państwa nie posiada żadnych akcji w kapitale zakładowym Spółki), nie dysponuje majątkiem publicznym i nie wykonuje zadań publicznych, na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej Spółka nie mieści się w kręgu podmiotów, które są zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej.

A tutaj strona www PLL LOT:

Napis na zdjęciu – Lot jest Spółką Skarbu Państwa

Trudno pojąć, skąd u PLL LOT to rozdwojenie jaźni. Może wynika z permanentnego jet lagu? Czasem trudno nadążyć za rzeczywistością (tym bardziej kiedy w ostatnich dniach słowo “upadłość” często pojawia się w kontekście PLL LOT i nagle powstaje “nowy LOT”:

Na wszelki wypadek przypominam Zarządowi PLL LOT, jak jest. Oto informacje z KRS (odpis z KRS wygenerowany z https://ekrs.ms.gov.pl, stan na dzień 08.06.2020 godz. 18:44:28, dział 1, rubryka 6):

Polskie Linie Lotnicze “LOT” Spółka Akcyjna powstały w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze “LOT” w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.

 W 2018 roku PLL LOT wszedł w skład Polskiej Grupy Lotniczej, która… również jest spółką Skarbu Państwa. Jak widać, LOT ma niezły lot, ale my będziemy próbowali ściągnąć go na ziemię w sądzie administracyjnym. Mam nadzieję, że zderzenie PLL LOT z rzeczywistością, że jest spółką państwową, nie będzie zbyt bolesne.

A o co pytaliśmy? Zainteresowały nas szczegóły akcji #LOTdoDomu, ale dotarcie do nich to prawdziwa Odyseja. Pisaliśmy o tym tu: Czy z #LOTDODOMU leci pilot? Mam nadzieję, że do dokumentów akcji #LOTdoDomu dotrzemy szybciej niż Odys do domu.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. emerytowany funkcjonariusz publiczny

  Może tą schizofrenią LOT-u, zajmie się prokuratura RP (zawiadomiona o kryminalnym czynie przewidzianym w art. 23 uoddip), powoła biegłych medycznych którzy odpowiedzą czy to jest schizofrenia czy nie jest.
  Jeśli nie jest to schizofrenia to znaczy że mamy do czynienia z kryminalistami dopuszczającymi się czynu wskazanego w właśnie w art. 23 uoddip.

 2. edi

  Czy byłaby możliwa kontrola poselska?

  1. Alina Czyżewska

   Kontrola czego dokładnie? Co masz na myśli?
   Posłowie nie są organem kontrolnym ani sądowym. Mogą wysyłać zapytania do ministrów/premiera – czyli interpelacje. Poza tym mogą to samo co my – np. wysyłać wnioski o informację publiczną, wnioski z KPA i skargi.

   1. lota

    Np. tego:
    “Wojciech Sumlinski
    @wsrnevergiveup
    ·
    22 g.
    Nowopowstała spółka LOT Polish Airlines S.A. wystąpiła w minionym tygodniu do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o przyznanie jej certyfikatu przewoźnika lotniczego. Wygląda na to, że trwają przygotowania do przeprowadzenia kontrolowanej upadłości PLL LOT S.A.”

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *