Europejskie Puzzle

W 2007 roku Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich zostało zaproszone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej do wzięcia udziału w projekcie pt. Europejskie Puzzle. Od aktywności obywatelskiej na poziomie lokalnym i krajowym, do aktywności na poziomie europejskim.

 

Naszą domeną jest aktywność na poziomie lokalnym. To tutaj naszym zdaniem najpełniej może się zrealizować ideał aktywnego obywatela. Dzięki projektowi Europejskie Puzzle udało nam się wymienić doświadczeniami z innymi krajami na temat edukacji obywatelskiej dorosłych. Okazało się, że kraje które brały udział w projekcie – Irlandia, Czechy i Niemcy mają bardzo podobne problemy. Zidentyfikowaliśmy 4 obszary tematyczne, które łączą nas wszystkich – są to partycypacja, tożsamość, integracja społeczna oraz zachowanie pamięci i pielęgnowanie tradycji. Oczywiście nie wszystkie tematy są dla nas tak samo bliskie. Cieszyliśmy się jednak z wymiany doświadczeń. Nasi partnerzy mieli podobne doświadczenia do polskich – do pracy edukacyjnej w zakresie obywatelstwa trzeba używać innowacyjnych metod, mieć cierpliwość i próbować, próbować….

Współpraca z partnerami była tak owocna, że będziemy starali się ją kontynuować. Byłaby to doskonała szansa rozwoju dla naszego zespołu trenerskiego. W jego ramach został wypracowany dokument zatytułowany: Aktywne obywatelstwo europejskie – wskazówki wprowadzające dla praktyków.

 

e i d

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *