Wszystkiemu winien system

Fundacja im. Stefana Batorego objęła patronatem wydanie w Polsce książki Rasmy Karklins pt.”Wszystkiemu winien system. Korupcja w krajach postkomunistycznych”. Jest to studium pochodzenia, natury i konsekwencji korupcji w krajach postkomunistycznych, przede wszystkim w krajach byłego Związku Radzieckiego.

 

korupcja

 

Kiedy nawiązuje się rozmowę z mieszkańcem któregoś z krajów postkomunistycznych, schodzi ona niezmiennie na temat korupcji – nadużywania władzy do celów prywatnych. Ludzie są przekonani, że korupcja jest szeroko rozpowszechniona, bo znają ją z własnego doświadczenia albo opowieści innych. Czują się sfrustrowani, że nic nie mogą w tej sprawie zrobić, że są bezradni i ktoś robi z nich głupków. Wielu jest cynicznych: czują, że oni też muszą grać w tę grę, ponieważ to „system” zmusza ich do tego.

Ale jaki system dokładnie? Jakie są struktury i mechanizmy korupcji w społeczeństwach postkomunistycznych? Czemu korupcja jest wszechobecna i trudna do zwalczenia?

Książka Rasmy Karklins to wyczerpujące studium pochodzenia, natury i konsekwencji korupcji w krajach postkomunistycznych, przede wszystkim w krajach byłego Związku Radzieckiego. Instytucje międzynarodowe potępiają korupcję jako główną przeszkodę w budowaniu demokracji i w rozwoju ekonomicznym, jednak problem ten jest bardzo złożony. Książka Karklins jest ciekawym studium problemu, proponującym autorskie strategie zwalczania korupcji. Książka ta w doskonały sposób łączy analizę badawczą z aspektami praktycznymi i pasją.

Rasma Karklins jest profesorem nauk politycznych na University of Illinois w Chicago.

Publikacja tej książki była możliwa dzięki wsparciu programu Books in Translation Departamentu Stanu USA.
1919-2009: 90 lat stosunków dyplomatycznych między Polską i USA.

Książka pod patronatem:
Fundacja im. Stefana Batorego
Nowa Europa Wschodnia

Książka w sprzedaży od 16 lutego 2009 w Wydawnictwie Sic! oraz w dobrych księgarniach.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *