Dlaczego należy wykreślić zniesławienie (art. 212) z kodeksu karnego? – webinarium

26 marca o godzinie 19.00 zapraszamy na webinarium organizowane wspólnie przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska i Helsińską Fundację Praw Człowieka pt. „Dlaczego należy wykreślić zniesławienie (art. 212) z kodeksu karnego?”. Link do webinarium.

O artykule ostatnio pisaliśmy kilka razy – ten temat często pojawia się w naszym poradnictwie. Coraz więcej osób korzystających z prawa do informacji poznało ten artykuł „na własnej skórze”.  Nierzadko krytyka lokalnej polityki kończy się oskarżeniami o zniesławienie. Podstawą do postawienia takich zarzutów jest właśnie artykuł 212 Kodeksu Karnego.

W lutym 2020 roku, wspólnie z innymi organizacjami, w nawiązaniu do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, postulowaliśmy, by pierwszym krokiem było zniesienie kary pozbawienia wolności z art. 212 par. 2 k.k. (Artykuł 212 – postulujemy dekryminalizację zniesławienia). W marcu – również wspólnie z innymi –  pytaliśmy kandydatów na Prezydenta o ich stosunek do artykułu (Jaki stosunek do artykułu 212 kodeksu karnego mają kandydaci na Prezydenta RP?).

Ekspertką podczas webinarium będzie Dominika Bychawska-Siniarska – dyrektorka Obserwatorium Wolności Mediów, jednego z programów Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Członkini Zarządu Fundacji.  Autorka cotygodniowej rubryki poświęconej orzecznictwu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w dodatku “Prawnik” do Dziennika Gazety Prawnej. Opisy tych spraw pojawiają się na stronie prowadzonej przez gazetę – Prosto ze Strasburga – omówienia wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. adam

    To trzeba całą transmisję robić, żeby odpowiedzieć na takie pytanie? Czemu w prost się nie da udzielić na nie odpowiedzi?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *