Dbamy o lepszą codzienność na Wawa Design Festiwal!

Zapraszamy na Wawa Design Festiwal do warszawskiego Soho Factory, gdzie między 3 a 11 września  po raz pierwszy będzie można zobaczyć przedmioty zainspirowane działalnością watchdogów. Planujemy warsztaty, oficjalne otwarcie wystawy oraz przedsprzedaż powstałych przedmiotów.

Zapraszamy dużych i małych. W sobotę, 3 września, Marcin Talarek opowie o tym, skąd pomysł na współpracę strażników i projektantów oraz o jej kulisach, a Alina Czyżewska poprowadzi warsztaty, na których opowie, jak każdy z nas może wpłynąć na pozytywne zmiany w przestrzeni miejskiej  i co zrobić, by głos mieszkańców był słyszalny. W kolejny weekend 10 i 11 września Areta Wasilewska-Gregorowicz będzie czekać na dzieci, które chcą wcielić się w  projektantów przedmiotów użytkowych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.logo_dbamyolepszacodziennosc1

Na wystawie pokażemy projekty Agnieszki Bar (szklankę), Kamili Niedźwiedzkiej i Nikodema Szpunara (lustro), Jana Kochańskiego (czajniczek) oraz Jakuba Koźniewskiego (klawiatura). Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod  hasłem ,,Synergia” i to hasło świetnie wpisuje się we współpracę watchdogów i projektantów. Artystom o filozofii działań strażniczych opowiadali Monika BieniasPiotr Kodzis, Wojciech Paszkowski oraz Małgorzata Łosiewicz i Robert Chomicki.

I jeszcze niespodzianka! Gdy proponowaliśmy projektantkom i projektantom poznanie watchdogów, marzyło nam się, by ich współpraca nie skończyła się na stworzeniu jednego prototypowego przedmiotu. Chcieliśmy, by powstały one w serii i pojawiły się w Waszych domach. I wszystko wskazuje na to, że będzie to możliwe.  W sobotę, podczas przedsprzedaży, jako pierwsi będziecie mogli kupić lustro autorstwa Studia Szpunar oraz szklanki Agnieszki Bar. A już niedługo przekażemy informację o regularnej sprzedaży!

Mamy nadzieję, że powstałe przedmioty nie tylko Wam się spodobają, ale i skłonią do zastanowienia się, co warto zrobić, by aktywnie zmieniać naszą rzeczywistość na lepszą.

Szczegółowy program naszych wydarzeń:

WYSTAWA

3 września – 11 września, 11:00 – 19:00szklanka

Soho Factory, budynek 15

  1. WARSZTATY dla dorosłych:

Jak możesz projektować lepszą rzeczywistość wokół siebie?

Drzewa przeznaczone do wycinki, zaniedbana przestrzeń miejska, niekonsultowane decyzje dotyczące zagospodarowania okolicy, absurdalne ,,rewitalizacje”… Każdy z nas zna takie sytuacje, urbanistyczne wpadki chętnie opisują też media. Czy na lepsze decyzje władz i funkcjonowanie swojej okolicy może wpłynąć każda i każdy z nas? Co możemy zrobić? Jak przywracać miasta mieszkańcom? Zastanowimy się wraz z Aliną Czyżewską, która chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami i przyjrzy się przykładom z warszawskiego podwórka.

Prowadzenie: Alina Czyżewska – aktorka, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Jak mówi, “nie ma czasu stać w reflektorach, gdy dookoła jest tyle do zrobienia”. Współzałożycielka i jedna z liderek ruchu Ludzie dla Miasta. Wymaga od władz działania zgodnego z prawem, uwzględniającego głos mieszkańców, a co najważniejsze, jawnego. Swoją wiedzę wykorzystuje też w obszarze, na którym zna się najlepiej – czyli w kulturze.

Termin: 3 września, 16:00lustro

Soho Factory, budynek 15

  1. OTWARCIE wystawy: ‘’Dbamy o lepszą codzienność. Przedmioty, które zmieniają rzeczywistość’’

Prezentacja. Czy nieoptymalnie działające przedmioty codziennego użytku mogą pomóc nam żyć lepiej?

Marcin Talarek – Dyrektor kreatywny w butiku IRL, w ramach którego wspiera klientów, agencje reklamowe i organizacje z trzeciego sektora jako zewnętrzny dział R&D/innowacji w obszarze komunikacji reklamowej. Wcześniej pełnił funkcje szefa innowacji i dyrektora kreatywnego w międzynarodowych agencjach reklamowych. Laureat międzynarodowych festiwali kreatywności Cannes Lions, D&AD, Eurobest, Golden Drum, Clio, One Show.

Termin: 3 września, 18:30czajniczek

Soho Factory, budynek 15

  1. WARSZTATY dla dzieci:

Dzieci ulepszają codzienność.

Jak to zaprojektować od nowa/lepiej?

Skrzynka na listy, krzesło, klamki u drzwi… To wszystko wynalazki dorosłych, przeznaczone dla dorosłych. Często są za wysokie, niedostępne dla najmłodszych i smutne. A gdyby mogły je zaprojektować dzieci? To czas małych projektantów. Uwolnijmy wodze fantazji i zaprojektujmy przedmioty i rzeczywistość przyjazną dzieciom! Będzie dużo wycinania, rysowania, malowania, konstruowania i wymyślania.

Prowadzenie: Areta Wasilewska-Gregorowicz

Terminy: 10 września, 14:00 oraz 11 września, 14:00klawiatura

Soho Factory, budynek 15

 

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Wystawę można oglądać od 3 do 11 września, między 11:00 a 19:00.


Patronat nad wystawą objął Polish design now.

Więcej informacji o Wawa Design Festiwal.

EDIT: Wszystkich zainteresowanych nabyciem przedmiotów powstałych w ramach kampanii Dbamy o lepszą codzienność zapraszamy do naszego sklepu lub prosimy bezpośredni kontakt mailowy na adres: roksana.maslankiewicz@siecobywatelska.pl.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *