Czemu sprawa informacji o deportacji obcokrajowca może być ważna dla Polek i Polaków?

15 sierpnia 2018 roku w portalu onet.pl pojawił się artykuł na temat wpisania Ludmiły Kozłowskiej do Systemu Informacyjnego Schengen i jej deportacji do Kijowa. 

Ludmiła Kozłowska jest Ukrainką i szefową polskiej organizacji Otwarty Dialog.  Czy nie powinno nas interesować, co jest podstawą do deportacji? Nawet jeśli wokół źródeł finansowania tej organizacji istnieje sporo znaków zapytania, a wypowiedzi innego członka zarządu – prywatnie męża deportowanej – w sprawie konieczności utrudniania rządzenia partii sprawującej władzę, budzą oburzenie wielu obywateli?

Naszym zadaniem wyjaśnienie tej sprawy przez polskie władze jest kluczowe dla poczucia bezpieczeństwa wszystkich obywateli, w tym Polek i Polaków, którzy chcą mieszkać w demokratycznym kraju. Chcąc zrozumieć sytuację i podstawy podjęcia decyzji prowadzącej do deportacji, Sieć Watchdog wysyłała zapytanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu ds. Cudzoziemców i Frontexu. Szukamy po omacku, ale jednego jesteśmy pewni – chcemy wiedzieć.

Dlaczego? Bo gdyby było to działanie odwetowe wobec organizacji, trzeba by zacząć się niepokoić. W interesie władzy i nas wszystkich jest, by sprawa się wyjaśniła i miała solidne podstawy. Jeśli by tak nie było, nietrudno niestety znaleźć analogię. Wystarczy odwołać się do sytuacji naszej bliźniaczej organizacji z Rosji – Fundacji Wolność Informacji. Po wielu prześladowaniach,  o których pisaliśmy na stronie informacjapubliczna.org , władza postanowiła deportować żonę Ivana Pavlova, szefa tej organizacji. Pod pretekstem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Mamy nadzieję,  że w Polsce tak się nie dzieje oraz że osoby zaangażowane w działania społeczne nie muszą oceniać swojej sytuacji osobistej i obawiać się sankcji wobec osób bliskich lub samych siebie. By to stwierdzić, potrzebujemy informacji.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. uważny

  Będzie zgodna z prawem DECYZJA odmowna czy jakieś ulubione w RP odpiski?
  Co bardziej prawdopodobne?

 2. ciekawski

  ” Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich – czytamy w komunikacie MSZ.

  Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, na podstawie których została podjęta decyzja o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej do SIS.

  Pismo z informacjami w tej sprawie ABW skieruje do służb partnerskich wszystkich krajów Strefy Schengen.”
  Kto zażąda tego pisma?
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23917917,andrzej-duda-interweniuje-w-niemczech-po-debacie-w-bundestagu.html

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *