Eurolobbing pod wspólną kontrolą. Działaj!

Polityka musi być przejrzysta, a proces stanowienia prawa poddany kontroli społecznej – postulaty te dotyczą w równym stopniu lokalnej polityki samorządów, jak i tej wielkiej, mającej swój początek w brukselskich i strasburskich korytarzach instytucji Unii Europejskiej. Niezależnie od tego gdzie stanowione jest prawo to my – obywatele i obywatelki – ponosimy tego konsekwencje. Dlatego tak ważne jest aby w procesie tworzenia prawa brano przede wszystkim pod uwagę interes publiczny.

Dla nikogo nie jest już chyba nowością, że tzw. wielki biznes (w tym banki) stara się wpływać na regulacje Unii Europejskiej. Działając w cieniu lobbyści mogą korzystać z ukrytych, nieetycznych lub niewskazanych taktyk, aby wpłynąć na realizacje swoich celów. Ponad 100 największych przedsiębiorstw oraz konsultantów lobbistycznych bojkotuje udział w dobrowolnym rejestrze lobbystów Unii Europejskiej, tak samo jak niemal wszystkie firmy prawnicze, pracujące na rzecz przedsiębiorców. Nie jesteśmy przeciwko lobbingowi. Uważamy jednak, że powinien być prowadzony przejrzyście – by każdy i każda z nas wiedział czy konkretny przepis jest efektem działania określonych grup interesów. Prowadzenie lobbingu w sposób skryty pozbawia nas możliwości poznania prawdziwych intencji urzędników i polityków, a także wywołuje nierównowagę sił podmiotów próbujących wpływać na proces stanowienia prawa. Na straconą pozycję trafią często gracze biedniejsi – obywatele, organizacje pozarządowy, związki zawodowe.

Powinniśmy zachęcać kandydatów i kandydatki do Europarlamentu, by wsparli rozwiązania prowadzące do ograniczenia nadmiernego lobbingu. Służyć temu może m.in. wprowadzenie obowiązkowego rejestru lobbystów w UE i konsekwentne go stosowania (np. poprzez odmowę spotkań z lobbystami nie wymienionymi w rejestrze), zwiększenie dostępu do informacji na temat działań lobbystów poprzez publikację dokumentów tworzonych przy ich udziale czy obowiązek publikowania przez polityków sprawozdań ze spotkań z lobbystami. Dlatego wspólnie z partnerami z 18 krajów Unii Europejskiej rozpoczęliśmy kampanię „Polityka dla ludzi”, Naszym celem jest ograniczenie wpływu lobbystów związanych z dużymi firmami na życie obywateli i obywatelek UE. Chcemy, by polityka była uczciwa!

Jeśli jesteś kandydatem i chcesz wspomóc naszą akcję, skontaktuj się z nami biuro@siecobywatelska.pl.

Osoba do kontaktu:

Krzysztof Izdebski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska tel. 22 844 73 55

polish_politics_for_people_logo_landscape_orange_web_2k2u

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *