Sieć Obywatelska Watchdog Polska właśnie zaczyna konsultacje tematów wartych zmonitorowania w polskich miastach i gminach. Potrzebujemy Waszej pomocy, żeby zdecydować, czego będzie dotyczył kolejny lokalny monitoring. Na jego podstawie już od stycznia 2015 r. będziemy uczyć nowe pokolenie watchdogów, jak badać i jak zmieniać. Pomóżcie nam wybrać i opracować temat naprawdę ważny dla mieszkańców. Konsultacje trwają do 31 października 2014 r.
Polacy coraz bardziej interesują się działaniami władz lokalnych. I mimo, że nasze gminy oraz powiaty z roku na rok stają się miejscami coraz bardziej przyjaznymi dla swoich mieszkańców, nadal dostrzegamy obszary ich funkcjonowania, które budzą nasze niezadowolenie.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska od wielu już lat uczy kolejne chętne osoby, jak skutecznie zbierać informacje o tym, co robią władze i jak wpływać na ich decyzje. Dotąd wspólnie z mieszkańcami badaliśmy, jak realizowana jest gminna polityka przeciwdziałania problemom wynikającym z uzależnień od alkoholu i narkotyków oraz polityka sportowa. Teraz poszukujemy kolejnych obszarów, którym warto się przyjrzeć.
A któż wie lepiej, co na poziomie lokalnym wymaga interwencji, niż sami mieszkańcy. Dlatego postanowiliśmy skonsultować temat kolejnego monitoringu z Wami! Nasze konsultacje nie mają charakteru plebiscytu, w ramach którego odbędzie się głosowanie i wygra temat z największą liczbą głosów. Dla nas liczy się jakość Waszych głosów – Wasze uwagi pomogą nam zdecydować, jaki monitoring przygotujemy w tym roku, a być może uda nam się znaleźć temat również na kolejny rok. Kiedy go wspólnie rozpracujemy, na tym przykładzie nauczymy kolejną grupę ochotników, jak prowadzić działania strażnicze i wprowadzać zmiany w gminach i miastach.
Żeby jednak mieć punkt wyjścia do dyskusji nad tematami wartymi zmonitorowania, wstępnie wybraliśmy 3 obszary działania gmin i powiatów, co do których osoby z nami związane zgłaszały zastrzeżenia. Są to:
1. wpływ mieszkańców na proces inwestycyjny w gminach;
2. przejrzystość działania spółek komunalnych;
3. opieka zdrowotna na poziomie lokalnym (głównie powiatów)
Każdy z tematów opisaliśmy w punktach:
• czemu jest ważny z punktu widzenia mieszkańców i prowadzenia kontroli obywatelskiej?
• jakie konkretnie problemy w sobie kryje?
• do jakiej pozytywnej zmiany może doprowadzić działanie strażnicze w tym obszarze?
Szczegółowe opisy znajdziecie w załączniku do artykułu.
Chcielibyśmy, żebyście powiedzieli nam, co sądzicie o naszych propozycjach. Przygotowaliśmy specjalny formularz, poprzez który możecie podzielić się z nami swoimi uwagami, a także zaproponować inny temat do zmonitorowania. Formularz znajduje się tutaj: https://docs.google.com/forms/d/1tXcj38UL1R-IjeeEkYrTh8Dw0W2sX3RvjV4-Yrtpx6I/viewform
Bardzo dziękujemy za wszelkie podpowiedzi!
PS. Rekrutacja do monitoringu lokalnego rusza 17 listopada 2014 r.
Komentarze