BridgeCamp – spotkanie branży internetowej i organizacji pozarządowych

16 kwietnia w Starym Browarze w Poznaniu spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki tych dwóch sektorów. Zgłoszenia napływają bardzo licznie, zarówno ze strony ngo, jak i od osób związanych z branżą internetową. Wciąż można się zgłaszać poprzez stronę bridgecamp.pl Tam też można dowiedzieć się więcej o pomyśle.

 

bridgecamp_poznan

Rok temu drużyna SLLGO (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) oraz Stowarzyszenie 61 i Fundacji Batorego odwiedziła czeską Pragę, aby poznać możliwości, jakie daje Internet organizacjom zajmującym się przejrzystością. Przez trzy dni poznawaliśmy zupełnie nowe terytoria – API, mashupy, blogi, mikroblogi i dużo, dużo więcej – wszystko w służbie walki z tajnością, z korupcją. Bo wiele z tych narzędzi wprost stworzonych jest , aby wspomagać realizowanie celów statutowych organizacji takich, jak SLLGO.
Strony tworzone przez My Society w Wielkiej Brytanii stały się dla nas inspiracją. Fix My Street, What Do They Know (strona, która ułatwia korzystanie z prawa do informacji), Write To Them (strona, która pomaga  w kontaktowaniu się z parlamentarzystami z danej okolicy) to projekty, które w prosty sposób dają możliwość do skorzystania z praw demokracji.
W trakcie projektu SLLGO i Stowarzyszeniu 61 udało się wygrać konkurs na aplikacje internetowe, które będą mogły wykorzystać w swoich projektach, na swoich stronach www. Organizator z Czech (TOL) w całości pokrył koszt zrealizowania naszych pomysłów. Projekty właśnie weszły w fazę końcową przygotowań, o ich zakończeniu będziemy informować, jak tylko będą one dostępne szerszej publiczności.
Dzięki uprzejmości organizatorów, spotkanie w Rydze, które kończyło  projekt było czymś więcej, niż tylko jego zamknięciem. Otworzyło ono kolejne drzwi, bowiem dostaliśmy możliwość pozostania na kolejnej imprezie – BarCamp Baltics. Wydarzenie to zebrało ok. 500 osób z całej Europy Środkowo-Wschodniej, specjalistów i entuzjastów tzw. nowych mediów – czyli ogólnie rzecz biorąc Internetu. No i nas – przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych, którzy szukali inspiracji. Tak się szczęśliwie stało, że polską internetową branżę reprezentowała dość duża grupa, która okazała się być bardziej niż otwarta na współpracę z nami.
W czasie rozmów kuluarowych (które są nieodzowną częścią tego typu nie-konferencji (ang. unconference)  tematem przewodnim był brak współpracy branży IT z trzecim sektorem. Diagnoza była krótka: nie znamy się w ogóle, nie ma więc szans na współpracę. Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemy może być nie-konferencja pomostowa – BridgeCamp.
16 kwietnia w Starym Browarze w Poznaniu spotkają się przedstawiciele i przedstawicielki tych dwóch sektorów. Zgłoszenia napływają bardzo licznie, zarówno ze strony ngo, jak i od osób związanych z branżą internetową. Wciąż można się zgłaszać poprzez stronę bridgecamp.pl Tam też można dowiedzieć się więcej o pomyśle.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *