Apel organizacji pozarządowych w sprawie więźniów politycznych w Rosji

38 organizacji społecznych zwróciło się z pilnym apelem do prof. Jacka Czaputowicza, Ministra Spraw Zagranicznych i Zbigniewa Bońka, Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej o podjęcie działań na rzecz uwolnienia osób więzionych przez Federację Rosyjską z powodów politycznych. 

Organizacje podają zatrważające liczby i fakty:
 • Na listach Centrum Obrony Praw Człowieka „Memoriał” znajduje się obecnie aż 158 więźniów politycznych oraz 77 osób, które z dużym prawdopodobieństwem osadzone zostały z powodów politycznych.
 • Organizacje pozarządowe posiadają informacje o 71 obywatelach Ukrainy, których prześladowanie uznać można za motywowane politycznie.
 • W czasie, kiedy państwa świętują otwarcie Mundialu, w jednej z kolonii karnych od miesiąca głodówkę prowadzi obywatel Ukrainy Oleg Sencow, domagając się uwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych. Został on skazany na karę 20 lat pozbawienia wolności. Zapowiada, iż głodówkę zamierza prowadzić do śmierci.
 • 9 stycznia 2018 roku zatrzymany w Czeczenii i poddany przeszukaniu został Ojub Titijew. W jego trakcie – zdaniem adwokatów, organizacji pozarządowych oraz niezależnych mediów – zostały podrzucone mu narkotyki. Ojub Titijew świadczył pomoc ofiarom ciężkich naruszeń praw człowieka – tortur, wymuszonych zaginięć, pomagał także rodzinom osób zabitych przez służby związane z władzami republiki. Przez ostatnie kilka miesięcy przed aresztowaniem Titijew i inni pracownicy „Memoriału” zajmowali się głośną sprawą 27 zatrzymanych i następnie zaginionych (prawdopodobnie rozstrzelanych) mieszkańców republiki. Adwokaci Titijewa oraz obserwatorzy procesu zwracają uwagę na liczne i jawne naruszenia w trakcie zatrzymania oraz postępowania. Oskarżenie nie przedstawiło do tej pory żadnych wiarygodnych dowodów popełnienia przestępstwa. Pomimo tego Titiew wciąż znajduje się w areszcie, narażony jest na tortury (które zgodnie z dostępnymi raportami są powszechnie stosowane w czeczeńskich aresztach), grozi mu wysoka kara pozbawienia wolności.

Organizacje wzywają adresatów listów do natychmiastowego działania, również w związku z odbywającymi się w Rosji Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej.

(list przewodni)

(list przewodni)

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. namolny

  „narażony jest na tortury (które zgodnie z dostępnymi raportami są powszechnie stosowane w czeczeńskich aresztach)” jak częsty w RP jest casus Komedy, sposoby „wydobywania” od niego zeznań ?
  Która prawoczłowiecza org. z RP, tortury w RP dostrzega?
  Ilu obywateli Ukrainy z powodów politycznych w państwach innych niż Federacja Rosyjska jest uwięzionych?

 2. namolny

  Wezwania. Nie czytał? Nie słyszał? Nie zrozumiał?”
  Zbigniew Boniek
  ‏Konto zweryfikowane @BoniekZibi

  Nie chwal dnia przed zachodem słońca……
  – byłem na wielu Mundialach,ale takiej organizacji,przychylności,gościnności,opieki,serdeczności nie widziałem nigdzie. Balszoje spasiba Rosja,to jest fantastyczny Mundial z fantastyczną atmosferą👏🏻👏🏻

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *