Młode pokolenie zmieni Polskę?

Młodzi ciągle siedzą w telefonach! Żyją tylko w Internecie! Nie nawiązują prawdziwych relacji a państwo to dla nich maszynka do zarabiania pieniędzy! Często takie stereotypy przelatują nam przez głowę w połączeniu z niesłabnącą obawą o to, kto będzie urządzał nasze państwo za 5, 10, 15 lat. Badania potwierdzają niektóre elementy tego obrazu młodych – przywiązanie do mobilności, rolę grup koleżeńskich czy nowy charakter relacji internetowych. Ale nawet najlepsze badania nie zastąpią rozmowy. Wierzymy, że my młodzi w Sieci i młodzi poza Siecią jesteśmy w stanie ze sobą rozmawiać, zadawać sobie pytania i wspólnie doskonalić.

Dlatego 23 kwietnia odwiedzimy VI Liceum Ogólnokształcące w Radomiu, aby porozmawiać z uczniami i uczennicami o Polsce. Brzmi górnolotnie, ale to właśnie o stosunku do państwa chcemy usłyszeć opinię młodych. Będziemy pracować metodą world cafe – uczniowie podzielą się na pięć grup, każda grupa usiądzie do jednego stolika wspólnie z ekspertem. W grupach uczestnicy i uczestniczki będą dyskutować wspólnie na wskazanie wcześniej tematy. Co 10 minut (1 tura) młodzi przechodzą do kolejnego stolika, tak aby porozmawiać na wszystkie tematy i złapać różne punkty widzenia. Na koniec wydarzenia wspólnie podsumujemy efekty pracy każdej grupy.

Dyskusja będzie dziać się w 5 mniejszych grupach wokół stworzonych pięciu obszarów:

  • Młodzi a wartości (obszar wartości)
  • Polska dla młodych – co proponuje teraz? (działalność polityczna)
  • Młodzi w Polsce czy poza nią? (stosunek do kraju)
  • Nowe narzędzie młodych – prawa obywatelskie. (działalność obywatelska)
  • Młodzi a media (media)

Wypracowane przez uczniów wspólnie z zespołem Sieci i Grupy Zmian oraz gośćmi (Grażyna Kopińska z Fundacji im. Stefana Batorego i Krzysztof Rutkowski ze spółki Magovox) pomysły i refleksje posłużą do planowania dalszych działań stowarzyszenia skierowanych do młodych.

Debata odbędzie się w ramach Objazdowego Klubu Dyskusyjnego finansowanego z  National Endownment for Democracy. Jest to pomysł na rozmowy o Polsce, które wychodzą od społeczności i liderów działających w różnych miejscach w Polsce.

Pomysł na powstanie Klubu wziął się z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych z Polski i Political Capital Institute z Węgier. Partnerami są Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Autonomia i Fundacja Soclab.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *