Zapraszamy na debatę ” Eurolobbing pod kontrolą – polityka dla ludzi czy dla korporacji?”

5 maja o godzinie 17:30 w kawiarni Niespodzianka (w Warszawie. ul. Marszałkowska 7, niedaleko Placu Unii Lubelskiej) Sieć Obywatelska Watchdog Polska we współpracy z Kołem Naukowym Administracji Publicznej Uniwersytetu Warszawskiego organizuje debatę „Eurolobbing pod wspólną kontrolą”.

 

Debata organizowana jest w ramach obywatelskiej kampanii „Politics for people” prowadzonej w 18 krajach Unii Europejskiej i koordynowanej przez koalicję ALTER-UE (The Alliance for Lobbying Transparency and Ethics Regulation). Naszym celem, nie jest walka z lobbingiem, ale podniesienie świadomości obywateli i kandydatów do Europarlamentu na temat funkcjonowania tego mechanizmu w instytucjach Unii Europejskiej i potrzebie zagwarantowania jego przejrzystości.

W DEBACIE UDZIAŁ WEZMĄ:

  • prof. Danuta Hübner – posłanka do Parlamentu Europejskiego, wcześniej Komisarz Unii Europejskiej i polska minister ds. europejskich;
  • prof. Jolanta Itrich-Drabarek z Instytutu Nauk Politycznych UW;
  • dr Paweł Kowal – poseł na Sejm, były prezes partii Polska Jest Najważniejsza, europarlamentarzysta;
  • dr Małgorzata Molęda-Zdziech z Instytutu Studiów Międzynarodowych SGH;
  • Wanda Nowicka – posłanka na Sejm, wicemarszałkini Sejmu, kandydatka do Parlamentu Europejskiego.

Moderatorem debaty będzie Krzysztof Izdebski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

PODCZAS DEBATY CHCIELIBYŚMY PORUSZYĆ KILKA WĄTKÓW:

  1. Lobbing w UE: Jak funkcjonuje? Jakie są najważniejsze obszary działalności lobbystów? Jakie doświadczenia z lobbingiem mają goście/paneliści? Czy łatwo jest określić, kiedy mamy do czynienia z lobbingiem, a kiedy z inną formą wpływania na proces decyzyjny?
  2. Rejestr przejrzystości: Funkcjonujący obecnie w instytucjach UE rejestr jest nieobowiązkowy. Obywatele nie znają wszystkich lobbystów działających w strukturach Unii. Niedawno PE wystąpił do Komisji z inicjatywą, by rejestr miał charakter obowiązkowy. Czy to skuteczne rozwiązanie? Czy sam rejestr załatwi problem, czy powinno się go połączyć z innymi działaniami? Czy uda się wyegzekwować obowiązek rejestracji wszystkich lobbystów?
  3. Przejrzystość procesu legislacyjnego: W jakim stopniu przejrzystość procesu legislacyjnego wpływa na zachowania lobbystów? Czy każdy etap procesu decyzyjnego w UE powinien być jawny? Czy powinniśmy znać rzeczywistych autorów konkretnych propozycji legislacyjnych? Czy dostęp do dokumentów w instytucjach UE powinien zostać w tym kontekście zreformowany?

***

Czas trwania debaty planujemy na około półtorej godziny. Wydarzenie będzie transmitowane online https://www.youtube.com/watch?v=R0uJY5oPBVg

 

Będzie też możliwość zadawania pytań on-line poprzez stronę wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/479335425533206/; Twittera Sieci Obywatelskiej @SiecObywatelska (#pforp) i kanał #pforp na irc.freenode.net (http://webchat.freenode.net?randomnick=1&channels=%23pforp&uio=MT1mYWxzZSYxMD10cnVlJjEyPXRydWUa5)

***

Więcej informacji o debacie „Eurolobbing pod wspólną kontrolą” oraz obywatelskiej kampanii „Politics for people” udziela:

Krzysztof Izdebski
krzysztof.izdebski@siecobywatelska.pl
tel. 22 844 73 55

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *