Współpraca
W ramach projektu zatytułowanego “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności” szukaliśmy sposobu na jak najskuteczniejsze działania związane z wyborami 2023. Chodziło nie tylko o działania profrekwencyjne, ale też o szeroko rozumianą jakość wyborów — uczciwość, społeczne zaangażowanie itd.
Po tych wyborach — w których frekwencja na poziomie prawie 75% wprawiła nas w stan euforii — dalej współpracujemy. Wybory samorządowe zaplanowane są w kwietniu 2024 roku, europejskie w czerwcu tego samego roku, a prezydenckie rok później. Jest co robić!
W tym czasie dzieje się bardzo dużo wokół praworządności i praw człowieka. Tematów kluczowych dla współpracujących organizacji. Niewykluczone zatem, że z czasem zaczniemy rozmawiać także o innych tematach. W końcu w naszej koalicji chodzi o to, by działać razem na rzecz praworządności.
Na czym polega nasza współpraca? Na tym, że jesteśmy w kontakcie, dzielimy się wiedzą, wspieramy, a czasem prosimy wzajemnie o pomoc. Ale też na tym, że regularnie się spotkamy. W każdy piątek na godzinę. Dzięki temu, gdy pojawia się problem, natychmiast go omawiamy. Skupiamy się na uczciwości wyborów, edukowaniu o nich oraz angażowaniu wyborczyń i wyborców, a także rozmawianiu z kandydatami o naszych postulatach. Nie ma jednej kampanii, która nas jednoczy. Jesteśmy różnorodni i łączymy się w podgrupy, które pracują nad różnymi aspektami wyborów.
Dzięki projektowi narodziła się synergia i współpraca. Oto kilka przykładów.
1. Organizacje zajmujące się problemami migrantów bardzo obawiały się planowanego przy okazji wyborów referendum. Zgłosiły się do naszej Koalicji, przekonały nas do swojej koncepcji i zyskały sojuszników. Dzięki temu informacje o tym, co należy zrobić z kartą referendalną, było przekazywane przez wiele środowisk. Co więcej, zwielokrotniliśmy przekaz, wykorzystując bezpłatny czas antenowy przysługujący w mediach publicznych w kampanii referendalnej.
2. Organizacje zajmujące się uczciwością wyborów połączyły swoje działania z Watchdogami. Bo dla Watchdogów przestrzeganie prawa i standardów stanowi kluczową wartość. Ale najpierw muszą wiedzieć, co mają obserwować. Wspólnymi siłami wypracowywaliśmy koncepcję monitorowania nadużywania zasobów publicznych w kampanii wyborczej.
3. Organizacje mające swoje grupy odbiorców korzystały z wiedzy i zaangażowania innych organizacji. Byliśmy na spotkaniach liderów i liderek wiejskich oraz sołtysek i sołtysów. Spotykaliśmy się z liderami i liderkami w Szkole Liderów. Jeździliśmy na spotkania lokalne, na zaproszenie mieszkanek i mieszkańców. Uczestniczyliśmy w letnich festiwalach muzycznych. Dołączyliśmy do Tour de Konstytucja. To wszystko działo się dzięki współpracy.
4. Promowaliśmy obserwację dnia wyborów i korzystaliśmy z każdej okazji, by zapraszać wyborców i wyborczynie do włączenia się w działania organizacji, które podjęty to zadanie.
5. Wspólnie wymyśliliśmy grę edukacyjną Głosobranie i kampanię adresowaną do młodych osób — Robię to pierwszy raz.
6. Tworzyliśmy słowniczki, odpowiadaliśmy na najczęściej zadawane pytania, zastanawialiśmy się, co zrobić gdy prawo nie jest przestrzegane i jak odpowiadać na pytania wyborczyń i wyborców.
7. Zabieraliśmy głos w sprawie zmian w prawie wyborczym.