Z kim i na co zawiera umowy teatr?

Jedna z podstawowych informacji pokazujących działalność instytucji publicznych dotyczy danych o zawieranych umowach. Nic bardziej nie pokazuje co się dzieje w instytucji publicznej jak to na co ona wydaje pieniądze publiczne.

Od ponad roku media informują o wydarzeniach związanych z działalnością Teatru Starego w Krakowie. Jednym z kluczowych momentów był wybór nowego dyrektora teatru. W konkursie niespodziewanie wygrał Marek Mikos z Janem Klatą. Również media informowały o konfliktach pomiędzy artystami, a dyrekcją.

Jedna z podstawowych informacji pokazujących działalność instytucji publicznych dotyczy danych o zawieranych umowach. Nic bardziej nie pokazuje co się dzieje w instytucji publicznej jak to na co ona wydaje pieniądze publiczne. Wysłaliśmy zatem do teatru wniosek o udostępnienie rejestrów umów za okres od 1 stycznia 2017 r. do 30 maja 2018 r.

Po złożeniu wniosku Dyrektor Teatru Starego przedłużył termin udostępnienia informacji publicznej.

Dopiero 30 lipca 2018 r. otrzymaliśmy rejestry umów, o które prosiliśmy.

W przesłanych rejestrach wyłączono jednak jawność imion i nazwisk osób fizycznych, które podpisały umowy z teatrem. W naszej ocenie działanie takie nie jest prawidłowe. Instytucje publiczne nie mogą utajniać informacji o tym z kim zawarły umowy.

Więcej o jawności rejestrów umów oraz imion i nazwisk stron tychże umów można przeczytać w tekście „Publikowanie rejestrów umów cywilnoprawnych związanych z wydatkowaniem środków publicznych, jako współczesny przejaw jawności finansów publicznych”.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Ruda

    “W naszej ocenie działanie takie nie jest prawidłowe. Instytucje publiczne nie mogą utajniać informacji o tym z kim zawarły umowy”. A na jakiej podstawie nie mogą? Może jakieś orzecznictwo, podstawa prawna?

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *