Wznieśliśmy toast za jawność!

30 września 2022, po przerwie spowodowanej pandemią, znowu wznieśliśmy Toast za jawność z okazji Międzynarodowego Dnia Prawa do Informacji.

Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji obchodzimy 28 września, w tym roku jednak świętowanie przenieśliśmy na piątek 30 września. Z ogromną radością spotkaliśmy się z Wami, by wspólnie celebrować prawo do informacji. Na co dzień  korzystamy z niego, promujemy i uczymy o nim, ale w tym szczególnym dniu po prostu cieszyliśmy się z tego, że jest. Że możemy pytać o sprawy publiczne i dzięki temu współdecydować o tym, co się dzieje w państwie, w gminie. 

Prawo do prawdy

Prawo do informacji to także prawo do prawdy, której oczekujemy od rządzących. Często zamiast niej otrzymując propagandowy fałsz. Temu tematowi poświęciliśmy debatę, do której zaprosiliśmy Maszę Makarową – dziennikarkę telewizji Biełsat, członkinię stowarzyszenia Za wolną Rosję, która opowiadała o rosyjskiej propagandzie oraz profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, ambasadora nowego prawa podstawowego – prawa do prawdy właśnie. Na naszym kanale na Youtube można obejrzeć całą dyskusję

Lista przebojów Watchdoga

Po raz kolejny w czasie Toastu za Jawność pojawiła się lista przebojów watchoga – każdy mógł głosować na najbardziej absurdalną odpowiedź na wniosek. Zwycięzcą była odpowiedź prezesa Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Koninie, który nie chciał udostępnić wnioskowanych danych, obawiając się ryzyka „nadmiernej transparentności”. O tej odpowiedzi pisaliśmy już na naszej stronie. Cała lista przebojów dostępna jest tutaj.

#ZaJawka na prawo do jawności

Ważną częścią naszego wspólnego świętowania było też przypomnienie politykom o jawności. Często biorą ją jako hasło na transparenty wyborcze, ale gdy sięgną po władzę, szybko o niej zapominają. Z hasłem, by nie lekceważyli prawa do jawności, przemaszerowaliśmy pod sejm, by tam odczytać nasz list (tu treść listu, a tu nagranie z jego odczytania). Domagamy się w nim, by posłanki i posłowie podjęli konkretne działania na rzecz prawa do informacji. Zapraszamy ich również do dyskusji o jawności w Polsce. List  wyślemy do prezydium Sejmu i Senatu oraz kół i klubów w naszym parlamencie.

Uczestnicy demonstracji, chcąc podkreślić wagę prawa do informacji, nieśli przezroczysty transparent, transparentne chorągiewki, mieli na sobie prześwitujące płaszcze przeciwdeszczowe.

zdjęcie: Anna Gryta

Dziękujemy wszystkim, którzy towarzyszyli nam w tym ważnym dniu, do zobaczenia za rok i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Toastu i demonstracji pod sejmem.

 

Debata Jawność to za mało? Zakłócenia powodowane przez propagandę, szczucie i kłamstwo zorganizowana została w ramach wydarzenia Toast za jawność 2022 dzięki wsparciu National Endownment for Democracy.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *