Wszystko jawne?

Agencja Rozwoju Przemysłu w odpowiedzi na nasz wniosek odesłała nas do interesującego rejestru zakupów umieszczonego na stronie Ministerstwa Zdrowia. Łatwo go przegapić, a znajdują się w nim ciekawe informacje, polecamy go Waszej uwadze.

Zakupy na polecenie Premiera związane z COVID-19

Zapytaliśmy Agencję Rozwoju Przemysłu o:

– udostępnienie listy zakupów dokonanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16.03.2020 r. wydanej na podstawie art. 11 ust. 2 i ust. 5 z dnia 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W powyższej decyzji Prezes Rady Ministrów polecił ARP zakup: produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz surowców, składników, materiałów i półproduktów służących do wytwarzania produktów leczniczych  i wyrobów medycznych, które mogą być wykorzystywane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Decyzję Prezesa Rady Ministrów z poleceniem zakupów otrzymaliśmy wcześniej z KPRM.

W odpowiedzi ARP przeczytaliśmy: ,,przedmiotowa informacja została już udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, dotyczącej Ministerstwa Zdrowia, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/zdrowie/covid—ewidencja-zakupow” (pisownia oryginalna). 

Ewidencja zakupów

Rzeczywiście, jest tam zamieszczona taka ewidencja. Dokument pierwszy raz na stronie MZ pojawił się 21 maja, obecna wersja została zamieszczona 2 czerwca.

Co znajdziemy w zestawieniu? Zbiera ono zamówienia Ministerstwa Zdrowia i Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznej opiewające w sumie na 851 412 693,13 zł. Wyszczególniony jest przedmiot zakupu, ilość, dostawca, wartość zamówienia, status zamówienia.

Dokument obejmuje na przykład takie pozycje jak środki ochrony osobistej i testy dostarczone przez Agencję Rozwoju Przemysłu o wartości w sumie 82 255 170,90 zł. Jako dostarczyciele testów pojawiają się też m.in. spółki Integra Diagnostic Sp. z o.o. (zamówienia na 26 509 771,80 zł) i Argenta Sp. z o.o. Sp.k. (26 988 919,48 zł).

Na liście często pojawia się też spółka w nadzorze Ministerstwa Zdrowia – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne “Polfa” z dostawami środków do dezynfekcji razem na kwotę 182 433 752,00 zł. Jest też 30 sztuk respiratorów JIXI-H-100A dostarczone przez KGHM, o wartości 3 564 000,00 zł, 100 sztuk respiratorów Astral 150 – wartość zamówienia 3 135 546, które do końca roku ma dostarczyć Resmed Polska Sp. z o.o.. Są również respiratory, o których ostatnio głośno w mediach, które miała dostarczać firma E&K Sp. z o.o., zdaniem mediów dotąd zajmująca się handlem bronią. Jako podstawa zakupu 1241 respiratorów za 44 427 700 euro wskazana jest ,,umowa ramowa”. 

Są również maseczki dostarczane przez firmy Tatra Invest (2 390 198,4 zł), Guńka Katarzyna Firma Kaja (trzy zamówienia 971 928 zł, 72 877,50 zł i 97 170 zł) oraz ConsultingPW Przemysław Włodarczyk (1 943 856 zł), które pojawiały się w kontekście sprowadzenia maseczek z Chin ze sfałszowanymi certyfikatami.

Zestawienie obejmuje również działania takie jak ,,Koncepcja, stworzenie i realizacja kampanii medialnej w o charakterze społecznym na temat koronawirusa (wywołującego chorobę COVID-19), dla nośników komunikacji TVC, radio, internet, komunikacji miejskiej – 49 030,26 i 69 599,55 zł – realizowane przez Artegence Sp. z o.o. oraz ,,Zaplanowanie i realizacja kampanii internetowej o charakterze społecznym na temat koronawirusa” o wartości 872 870 zł (Agencja Reklamowa DSK Sp. z o.o.)

Pojawia się również Poczta Polska z usługami wysyłki i magazynowania o wartości w sumie 5 347 378,33 zł, Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. ubezpieczający pracowników szpitali jednoimiennych oraz osoby bliskie w przypadku zakażenia koronawirusem i na wypadek śmierci z powodu COVID-19 (wartość umowy 33 443 683).  Zakupiono również trochę sprzętu komputerowego np. 40 laptopów (Suntar Sp. z o.o. i Henwar Sp.z o.o. w sumie za 253 785,90 zł), drobne akcesoria jak 50 słuchawek z mikrofonem, 3 uchwyty biurkowe do monitorów, 10 kamer internetowych itp.

Dosyć zaskakująca może być obecność firmy Żabka Polska. Sieć sklepów spożywczych podjęła się zadania opisanego jako ,,Wykonanie zadań o charakterze eksperckim w zakresie wypracowania i bieżącego aktualizowania wypracowanych algorytmów – modeli procesów ruchu pacjentów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie wirusem SARSCoV-2″. Co więcej, podjęła się go bezpłatnie, na podstawie nieodpłatnej ,,Umowy realizacji usługi o charakterze eksperckim”. Co o nas i epidemii wie Żabka? Dokument nie zdradza, jakie informacje zostaną przekazane sieci handlowej w celu “wypracowania algorytmów” i z jakimi danymi będą skorelowane. Nie wiemy, niestety, nic więcej poza tym, że zadanie ma status ,,usługa realizowana”. Zapytamy ministerstwo o tę umowę i jej efekty.

Wszystko jawne, możemy się rozejść?

Cieszy nas to, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na publikację tego typu typu rejestru. Szkoda jednak, że nie jest on aktualizowany na bieżąco wraz z treścią umów, które stanowią podstawy zakupu. 

Brakuje też w nim chociażby dat –  np. planowanych realizacji, początku i końca obowiązywania umów. Byłoby to pomocne, choćby po to, by dowiedzieć się, czy obejmuje on zakupy jeszcze przed wybuchem epidemii. Gdy pytaliśmy Ministerstwo Zdrowia pod koniec marca tego roku o ,,dokumentację świadczącą o zakupie odpowiednich rezerw maseczek i rękawiczek higienicznych”, obejmującą okres od listopada 2019 r. do lutego 2020 r., dowiedzieliśmy się tylko, że ,,dane o ilości oraz asortymencie rezerw są informacją niejawną i podlegają ochronie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych.”

Można też mieć uwagi do usytuowanie samego zestawienia na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jeśli akurat nie mamy linku np. od ARP lub z tego artykułu,  można znaleźć je w następujący sposób.

  1. Wejść na stronę MZ https://www.gov.pl/web/zdrowie
  2. Minąć wszystkie aktualności, ramki i zjechać na dół strony do sekcji ,,Usługi i informacje” i kliknąć tam na napis ,,COVID”
  3. Po przejściu do działu ,,COVID – informacje”, wybrać ostatnią pozycję na liście ,,COVID – ewidencja zakupów” i pobrać plik w formacie xlsx.

Nie wydaje mi się, że to najbardziej oczywiste miejsce na tego typu informacje. Zamiast zejść w dół, kliknęłabym chyba najpierw w np. w zaznaczone miejsca.

Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Zdrowa, czyli w założeniu raczej idealne miejsce podobne zestawienie, ma tutaj strukturę imponująco długiej mapy, poniżej tylko mały fragment. Wpisanie w okienko wyszukiwania hasła ,,ewidencja zakupów” prowadzi, hm, nigdzie, to znaczy z powrotem do imponująco długiej mapy.

Fragment BIPu Ministerstwa Zdrowia

 

Żółta ramka ,,Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia” linkuje do różnych informacji m.in. wykazu zakażeń, aktualności, informacji dla przedsiębiorców, beneficjentów funduszy UE itd., ale nie do informacji o zakupach Ministerstwa poczynionych na walkę z koronawirusem.

Czerwona ramka ,,Postępowania zakupowe na wyroby medyczne i środki ochrony indywidualnej” prowadzi do platformy zakupowej Ministerstwa Zdrowia – według opisu na stronie ,,narzędzia do przejrzystej komunikacji z wykonawcami”.  Pozostałe osoby nie znajdą ta zbyt wielu szczegółów, poza ogólnymi specyfikacjami i informacjami o otwartych i zamkniętych postępowaniach.

Co zabawne, rzeczywiście zdarzyło mi się przeoczyć omawianą ewidencję.

2 czerwca trafiłam na taki fragment w artykule TVN24.

Odpierając zarzuty na temat kontrowersyjnych zakupów resortu zdrowia wiceminister Janusz Cieszyński zapewnił, że resort jest w tej kwestii transparentny. – Dzisiaj każdy obywatel, który chce się zapoznać ze szczegółami tego, co było kupowane, kiedy było kupowane i za ile, może to zrobić na stronie ministerstwa zdrowia – mówił. 

Mając wówczas tylko chwilę, zajrzałam na stronę Ministerstwa i nie do końca wiedząc, co wicemister miał na myśli,  zauważyłam nowość – czerwoną ramkę o postępowaniach. Uznałam, że o ten nowy element na stronie chodzi, przejrzałam postępowania, dla pewności zajrzałam do BIPu i opuściłam stronę,  nie do końca przekonana, że można znaleźć wszystko o czym mówił wiceminister. Być może gdybym miała więcej czasu, trafiłabym na ewidencję zakupów, nim otrzymaliśmy ją w odpowiedzi na wniosek.

A może nie dość chciałam ,,zapoznać ze szczegółami tego, co było kupowane i za ile”. Dlatego, by i Państwu się to przypadkiem nie przytrafiło, przypominam link: https://www.gov.pl/web/zdrowie/covid—ewidencja-zakupow i zachęcam do zapoznania z całym dokumentem.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *