Wspomnienia ze spotkania organizacji pozarządowych w Pradze

24 kwietnia 2009 roku w czeskiej Pradze odbyły się dziesiąte  targi organizacji pozarządowych, organizowane przez fundację Forum 2000. Forum 2000 powstało z inicjatywy Vaclava Havla w roku 1997, a jego podstawowym działaniem są doroczne konferencje na temat możliwości i zagrożeń, które niesie dla współczesnego świata globalizacja. Gośćmi tych uroczystych spotkań są znamienite postacie jak Dalai Lama, Francis Fukuyama, Henry Kissinger, Mary Robinson, czy Boutros Boutros-Ghali.

 

praga_ngo

Organizowane od 2000 roku targi mają na celu ułatwić komunikację organizacji pozarządowych z szerszą publicznością, w tym z potencjalnymi beneficjentami prowadzonych przez nie działań oraz pomóc w promocji całego czeskiego sektora pozarządowego. Dzięki wsparciu Funduszu Wyszehradzkiego na tegoroczne targi gościnnie zostały zaproszone organizacje z Węgier, Słowacji i Polski – w tym OFOP i SLLGO. Wizyta zagranicznych organizacji na czeskich targach miała być szansą na nawiązanie kontaktów międzynarodowych i przekazanie sobie nawzajem doświadczeń. Formuła ta nie do końca się sprawdziła, mimo dużej sprawności logistycznej organizatorów – przez cały czas trwania targów w sektorze międzynarodowym dyżurowali tłumacze-wolontariusze oferujący swoją pomoc. Wydaje się, że odwiedzający targi nie byli po prostu szczególnie zainteresowani  ofertą organizacji pozarządowych z zagranicy – ponieważ nasze działania nie dotyczyły ich bezpośrednio. Natomiast przedstawiciele czeskich organizacji nie mieli czasu na szczegółowe zapoznanie się z ofertą organizacji zagranicznych, ponieważ w tym samym czasie prowadzili swoje stoiska.

W targach brały udział czeskie organizacje zajmujące się bardzo zróżnicowaną działalnością – wsparciem ubogich, integracją imigrantów, rozwojem dzieci, kulturą, ochroną zwierząt. Żadna z przybyłych organizacji nie była organizacją zajmującą się wyłącznie działalnością strażniczą, natomiast niektóre realizują projekty z nią związane. Ciekawym przykładem jest czeski portal zajmujący się dostępem do informacji publicznej: www.otevrete.cz. Portal prowadzi organizacja Otevrena spolecnost (Otwarte społeczeństwo)  w ramach projektu „Otevrete” (Otwórzcie). Portal jest niestety prowadzony wyłącznie w języku czeskim, co powoduje, że nie wszystkie zawarte na nim treści są dla nas w pełni zrozumiałe. Pokazuje to tym samym, jak ważne dla nas powinno być prowadzenie, w miarę możliwości, wszystkich stron organizacji w co najmniej 2 językach.

Prezentowaniu swojej działalności i oferty na stoiskach towarzyszyły wykłady i panele dyskusyjne na temat sytuacji demokracji i III sektora w Czechach. Zainteresowanie odwiedzających zarówno stoiskami, jak i zorganizowanymi panelami było duże – widać, że praskie targi organizacji pozarządowych są imprezą o pewnej renomie, na stałe goszczącą w kalendarzu dorocznych imprez. Mimo że dla SLLGO nie była to wyprawa najbardziej merytoryczna z możliwych, wydaje się, że warto było wykorzystać tę niekonwencjonalną metodę na zaprezentowanie swojej działalności oraz nawiązanie ciekawych kontaktów. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój międzynarodowej sekcji targów i wzrost ich znaczenia do rangi imprezy o znaczeniu międzynarodowym.

Swoje wrażenia opisała Barbara Klimek.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *