W zdrowej gminie zdrowy sport

Sprawdź, jak lokalne władze wspierają aktywność fizyczną mieszkańców? Czy liczą się z ich potrzebami? Czy efektywnie gospodarują pieniędzmi? Już dziś dołącz do Obywatelskiego Monitoringu Sportu!

Gminy mają ustawowy obowiązek wspierania aktywności fizycznej mieszkańców. Część na sport wydaje po kilka procent lokalnego budżetu – buduje baseny, hale sportowe, ścieżki rowerowe, współfinansuje zajęcia dla dzieci i seniorów. W innych wydatki sportowe pochłaniają zaledwie promile publicznych funduszy, a aktywność fizyczna uznawana jest za prywatną sprawę każdego z mieszkańców.

Jednak duże wydatki też wcale nie oznaczają, że władze dbają o kondycję fizyczną obywateli. Bo jaki pożytek z gminnego basenu mają mieszkańcy, gdy ceny wstępu ustalono zaporowe? Bądź gdy większość pieniędzy przeznacza się na profesjonalny i niezwykle kosztowny trening sportowców wyczynowych, a aktywności amatorskiej i masowej w ogóle się nie dostrzega?

Chcesz wiedzieć jak tworzona jest polityka sportowa Twojej gminy i jak możesz na nią wpływać? Dołącz do Obywatelskiego Monitoringu Sportu. Pokażemy Ci, jakie dokumenty przeczytać, o co pytać urzędników, organizacje sportowe i mieszkańców. Jeśli chcesz zmienić coś w sporcie w swojej gminie, Monitoring to dobry punkt wyjścia!

Razem z nami:

  • nauczysz się korzystać ze swoich praw obywatelskich i wpływać na działania władz;
  • nauczysz się zdobywać dane z różnych źródeł oraz analizować je;
  • poznasz niezależne, zaangażowane osoby z całej Polski, zainteresowane sprawami gminy i patrzeniem władzy na ręce;
  • zdobędziesz doświadczenie w prowadzeniu obywatelskiej kontroli władzy.

Celem monitoringu jest zwiększenie roli mieszkańców w kreowaniu gminnej polityki sportowej. Monitoring odbędzie się między październikiem 2013 a wrześniem 2014 roku.

Co oferujemy?

  • Metodę gromadzenia i analizy danych, wypracowaną na podstawie doświadczeń kilkunastu osób i organizacji zaangażowanych w monitoring w 2012 roku;
  • Wsparcie eksperckie dla osób biorących udział w monitoringu w czasie jego trwania i nagłośnienie przedsięwzięcia na poziomie ogólnopolskim;
  • 2 bezpłatne szkolenia dla uczestników;
  • Zwrot wydatków poniesionych przez uczestników w trakcie monitoringu (do 800 złotych).

Jak się zgłosić?

Zachęcamy organizacje, grupy nieformalne i osoby indywidualne do przesyłania aplikacji za pomocą formularza internetowego. Przed jego wypełnieniem należy zapoznać się z regulaminem monitoringu. Rekrutacja trwa do 29 września!

Dla uczestników odbędą się dwa bezpłatne szkolenia w dniach 25-27.10.2013 oraz 7-9.03.2014 roku, w okolicach Warszawy. Udział w szkoleniu stanowi warunek uczestnictwa w monitoringu. Wszystkie koszty związane ze szkoleniem (w tym przejazd uczestników) pokrywa Sieć Obywatelska – Watchdog Polska.

Więcej informacji

Dalszych informacji udziela Agnieszka Zdanowicz z Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska: 22 844 73 55, biuro@siecobywatelska.pl

Zapraszamy również na www.siecobywatelska.pl oraz na nasz facebookowy profil.

Zgłoś się już teraz! Jawność sprzyja!

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Mocna straż – wzmocnienie działań kontrolnych organizacji, grup nieformalnych i obywateli/ek” Sieci obywatelskiej – Watchdog Polska. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz przez Fundację im. Stefana Batorego.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *