„Chodzi o „park pamięci narodowej”. (…) TO jest pilne.”

5 listopada 2021 roku na stronie poufnarozmowa.com – na której drukowane są rzekome maile Ministra Michała Dworczyka – ukazała się ciekawa konwersacja dotycząca przekazania państwowych pieniędzy na Park Pamięci Narodowej stworzony przez Ojca Tadeusza Rydzyka.  

Wymiana informacji brzmieć miała następująco [pisownia taka, jak na stronie poufnarozmowa.com].

Najpierw Ojciec Tadeusz Rydzyk miał napisać do Premiera Mateusza Morawieckiego:

Panie Premierze, po naszej – wczoraj – rozmowie, miał zareagować min Dworczyk. Nic z tego. Chodzi o “park pamięci narodowej”. Ratowanie Żydów i Ukraińcy. TO jest pilne. Pozdrawiam. 

Następnie, minister Michał Dworczyk miał odpisać 11.10.2018 roku:

Mateusz, daję słowo że zajmuję się tą sprawą (wśród innych pożarów).Twoją decyzję w tej (…) chwili opracowuje RCL – będziesz miał ją dziś wieczorem do podpisu. Staram się nie dopuścić aby w rozliczeniu była np. faktura na 1.2 mln dla szkoły TR oraz wyeliminować inne wrażliwe kwestie – przy spotkaniu zrelacjonuje. michał 

Czy to, o czym czytamy brzmi prawdopodobnie? Bardzo. Ale wiele fałszywych informacji wygląda bardzo prawdopodobnie. Więc zanim uwierzyliśmy, postanowiliśmy sprawdzić i zestawić te informacje z innymi, które posiedliśmy w ciągu ostatnich lat. 

Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy [odpowiedź została udzielona przy zachowaniu urzędowych terminów – przyp. aut.] na początku 2021 roku z Fundacji Lux Veritatis, wiemy że w latach 2018-2020 Fundacja otrzymała prawie 17 milionów złotych (dokładnie 16 791 459,09 zł). Koszty Parku Pamięci Narodowej to prawie połowa tej kwoty – bo aż 8 milionów. Pieniądze na ten cel zostały przekazane dwa razy. 5 milionów niedługo po rzekomej wymianie maili – zgodnie z umową pomiędzy Fundacją Lux Veritatis a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów 523/DOB/18 z 24 października 2018 roku. Drugą płatność – 3 miliony – przekazano zgodnie z umową 158/CIR/20 z 12.03.2020 roku.

Niedawno pytaliśmy o rozliczenia tych kwot. 5 milionów zostało przeznaczonych głównie na projekt architektoniczny, przygotowanie tablic, zakup materiałów do zrobienia alejek i opracowanie dokumentacji. Wszystkich wydatków dokonano do końca 2018 roku. Niestety Fundacja Lux Veritatis odmówiła udostępnienia informacji o tym, kto otrzymał zlecenia [link do rozliczenia]. Zapewne będziemy się o to spierać w sądzie. 3 miliony przeznaczono głównie na zaplanowanie i wykończenie tarasu oraz alejek [link do rozliczenia].

Po analizie tej dokumentacji pozostaliśmy z kilkoma pytaniami. Jak doszło do przyznania tych środków? Do tej pory myśleliśmy, że działo się to w ramach jakiegoś konkursu projektów. Informacja z maili Ministra Dworczyka podsunęła nam myśl, że nie jest to takie pewne. Dlatego wysłaliśmy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pytanie o tryb przyznania tych środków. Mamy nadzieję, że odpowiedź na tak proste pytanie podpadnie pod pierwszy z trybów wspomnianych w innym rzekomym mailu Ministra Dworczyka:

  1. Możemy to dać
  2. Odroczyć – (przetwarzanie informacji, etc.) i dać po wyborach
  3. Nie dać opierając się na naciąganej ekspertyzie prawnej = RODO, etc.
  4. Czy może ktoś ma inny pomysł?

Źródło: poufnarozmowa.com

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Spadkobierca Krzysztofa Suwarta

    Super robota. Szacunek

  2. Grzegorz

    Pytajcie, sprawdzajcie i informujcie nas, proszę. Robicie dobrą robotę!

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *