Spotkanie ze zmianą

Jak wprowadzić zmianę, gdzie szukać sojuszników, jakie wyzwania stoją przed osobami, które zajmują się działaniami strażniczymi – nad tym wszystkim zastanawialiśmy się podczas drugiego spotkania w ramach kursu internetowo-stacjonarnego „Na straży”. Uczestnicy i uczestniczki kursu spotkali się w dniach 12 – 14 października w Miedzeszynie.

Zrób monitoring

Rozpoczęliśmy od omówienia dużego zadania domowego, czyli monitoringów. Rozmawialiśmy o dylematach, problemach i dobrych praktykach, które pojawiły się podczas ostatnich czterech miesięcy pracy nad własnym – dla niektórych pierwszym – działaniem strażniczym. Zastanowiliśmy się, jak opracowywać dane i jak wyciągać wnioski na podstawie zebranego materiału.

Wieczorem uczestnicy i uczestniczki opowiedzieli wszystkim o wynikach swojej pracy. Mirosława Makuchowska, Kinga Kulik, Katarzyna Pawlik, Marta Jamróg i Anna Obem opowiedziały o tym, czy istnieje procedura ustalania opieki nad noworodkiem, Anna Karłowska w imieniu swoim i Pawła Wyszomirskiego przedstawiła wyniki badań dotyczących informowania mieszkańców o procedurze planistycznej w wybranych gminach województwa śląskiego, Anna Pawlak, Sabina Bryś i Wioletta Tomczak mówiły o tym, jak przestrzegany jest zakaz palenia w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych w Gdańsku i Krakowie, Joanna Wojtyńska i Marian Anasz opowiadali o tym, jak osoby głuche są obsługiwane w urzędach, a Elżbieta Kwiecińska, Michał Popiela i Aleksander Lewandowski omówili, jak publikowane są oświadczenia majątkowe komendantów Policji.

Zaplanuj zmianę

Drugiego dnia skupiliśmy się na działaniach na rzecz zmiany. Tomasz Lewiński, z programu Watchdog.edu.pl, opowiedział o tym, jak lobbować w Sejmie i w Senacie, Bartosz Pilitowski z Fundacji Court Watch Polska, na podstawie doświadczeń z obywatelskiego monitoringu sądów, mówił o tym, jak wywołać zmianę przez obserwację, Agnieszka Zdanowicz z SLLGO podpowiadała, jak można interweniować w konkretnej sprawie za pomocą skarg i wniosków, Magdalena Chustecka z Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej opowiadała o szukaniu sojuszników, a Piotr Skrzypczak z Homo Faber przedstawiał dylematy, jakie stają przed osobami, które chcą wprowadzić zmianę na poziomie lokalnym.

Rozmowy z ekspertami pozwoliły na zaplanowanie działań rzeczniczych na podstawie wyników prowadzonych monitoringów. Uczestnicy i uczestniczki zastanawiali się, jakie zasoby są im potrzebne, gdzie mogą znaleźć sojuszników i kto jest przeciwnikiem zmiany, wreszcie planowali strategię wprowadzania zmiany.

Poszukaj sojuszników

Ostatniego dnia rozmawialiśmy o dylematach i wyzwaniach. Krzysztof Izdebski opowiedział o ekspertyzie przygotowanej przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelską Watchdog Polska) na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych, a Katarzyna Batko-Tołuć przeprowadziła dyskusję o finansowaniu działań strażniczych.
I tak zakończyliśmy drugie spotkanie w ramach kolejnej edycji kursu internetowo-stacjonarnego „Na straży”, to jednak jeszcze nie koniec samej pracy. Do końca listopada kursanci i kursantki będą opracowywać i poprawiać raporty z prowadzonych monitoringów – jak zwykle opublikujemy je na naszej stronie. Mamy nadzieję, że koniec kursu nie będzie końcem naszej współpracy. Liczymy na częste spotkania, dyskusje i wspólną pracę na rzecz rozwoju środowiska strażniczego w Polsce i życzmy powodzenia w dalszych działaniach!

Artykuł ze strony Portalu Organizacji Strażniczych – www.watchdog.org.pl

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *