Szkoła Inicjatyw Strażniczych

Ten artykuł dotyczy zamkniętej już rekrutacji. W 2020 roku rekrutacja rozpocznie się wczesną jesienią.Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do zapisania się do newslettera.

 

Naucz się jak wpływać na władze

Zrozumiałam, że władza może się mylić. I zdarza się to częściej, niż myślimy. Dlatego musimy ją sprawdzać – mówi Alina Czyżewska, uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Właśnie rusza nabór do kolejnej edycji Szkoły!

WYNIKI REKRUTACJI ZAKOŃCZONEJ 10 MARCA 2019 ROKU

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły zmianę władzy w wielu gminach. Jedni mieszkańcy odetchnęli z ulgą, inny byli rozczarowani, wszyscy jednak szybko wrócili do swojego codziennego życia i zapewne do najbliższych wyborów nie za często będą interesowali się tym, co dzieje się w urzędzie gminy. Prawie wszyscy. Są też mieszkańcy, czasem jeden na całą gminę, którzy przyglądają się temu, co robią władze lokalne, pamiętając, że to także one, a nie tylko politycy z pierwszych stron gazet, decydują o naszym codziennym życiu. Dlatego pytają o to, jak gmina walczy ze smogiem, kiedy wybuduje szkołę i ile wójt wydał na festyn. Śledzą posiedzenia rady gminy i komisji, czytają protokoły, a swoją wiedzą dzielą się z innymi mieszkańcami.  

Z myślą o takich osobach Sieć Obywatelska Watchdog Polska rozpoczyna właśnie nabór do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych, której celem jest przygotowanie do skutecznego działania lokalnie.

O szkole

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

Nie do przecenienia jest wiedza, którą zdobyłem – mówi Michał Stępniak, absolwent poprzedniej edycji SIS-u – poznałem konkretne narzędzia do kontrolowania władzy i angażowania ludzi. Dzięki temu to, co robię, jest bardziej skuteczne.

Najważniejsi w tej Szkole są ludzie – mówi inny uczestnik SIS-u, Krzysztof Bereta – Wciąż utrzymujemy kontakt i się wspieramy.

Kogo zapraszamy?

W poprzednich edycjach do Szkoły zgłaszały się bardzo różne osoby, z bardzo różnych powodów. Kogoś zdenerwowała budowa farmy wiatrowej bez konsultacji z mieszkańcami; inna osoba zbuntowała się przeciwko rozbudowie wysypiska; komuś innemu gmina postanowiła zamknąć jedyny ośrodek zdrowia w okolicy. Chcieli wiedzieć, jak mieszkańcy mogą skutecznie działać w takich sytuacjach.

W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – dodaje Czyżewska. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Co oferujemy?
  • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, wystąpień publicznych.
  • Kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą działania podobne do Twoich.
  • Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły);
  • Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.
Tematy i terminy
  • 29-31 marca 2019 r. Narzędzia kontroli obywatelskiej
  • 26-28 kwietnia 2019 r. Prawa człowieka i ich granice
  • 14-16 czerwca 2019 r. Tworzenie strategii i planowanie monitoringu
  • 13-15 września 2019 r. Narzędzia pomocne w komunikacji ze społecznością lokalną
  • 18-20 października 2019 Wystąpienia w mediach i zakończenie kursu
Osoba, która zostanie zaproszona do udziału w Szkole powinna być przygotowana na:
  • Rozwijanie swojej wiedzy i obecność na wszystkich szkoleniach. Przestrzeganie zasad organizacji strażniczych: obiektywizmu, jawności, rzetelności i działania na rzecz dobra wspólnego.
  • Dzielenie się swoim doświadczeniem;
  • Otwartość na inne osoby biorące udział w Szkole (różne poglądy polityczne, ideologiczne). To, co nas łączy to szacunek do praw człowieka i zainteresowanie informacją publiczną.

Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), na pierwsze zapraszamy już 29 marca 2019 r. Prosimy o zapoznanie się z terminami całego cyklu – warunkiem uczestnictwa w SIS jest obecność na wszystkich szkoleniach.  Na zgłoszenia czekamy do 10 marca 2019 roku.

 

Organizator dokłada starań, żeby w SIS mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać korzystanie z tego typu przedsięwzięć, np. osoby z niepełnosprawnością. W uzasadnionych przypadkach zapewniamy również opiekę nad dziećmi.

Regulamin Szkoły Inicjatyw Strażniczych

 

Kontakt: Agnieszka Podgórska, agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl, tel. 607 859 482

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Ivanhoe

    Wszystko fajnie, ale jak ktoś obchodzi święto szabatu (od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę), to jest wykluczony z miejsca z takich zajęć w tym czasie. 🙁 Skąd jeszcze pozyskać taką wiedzę? Czy będzie/jest możliwość choćby kupienia nagrań wideo?

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Proponujemy indywidualnie ustalić co jest potrzebne, a wtedy może się okazać, że dawno mamy takie nagrania. To co nagrywamy na warsztatach jest zazwyczaj bezużyteczne. Słaby dźwięk, ludzie zasłaniają kamerę. Ale mamy nagrania z różnych spotkań, gdzie są wykłady. Czasem coś organizujemy w tygodniu roboczym. Proponujemy napisać na biuro@siecobywatelska.pl i umówić się na telefon i porozmawianie o potrzebach.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *