Szkoła Inicjatyw Strażniczych

Wkrótce rozpoczynamy rekrutację do  Szkoły Inicjatyw Strażniczych.

 

18 września ruszy rekrutacja do nowej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do zapisania się do newslettera.

 

 

 

 Naucz się jak wpływać na władze

Zrozumiałam, że władza może się mylić. I zdarza się to częściej, niż myślimy. Dlatego musimy ją sprawdzać – mówi Alina Czyżewska, uczestniczka Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Właśnie rusza nabór do kolejnej edycji Szkoły!

WYNIKI REKRUTACJI ZAKOŃCZONEJ 10 MARCA 2019 ROKU

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły zmianę władzy w wielu gminach. Jedni mieszkańcy odetchnęli z ulgą, inny byli rozczarowani, wszyscy jednak szybko wrócili do swojego codziennego życia i zapewne do najbliższych wyborów nie za często będą interesowali się tym, co dzieje się w urzędzie gminy. Prawie wszyscy. Są też mieszkańcy, czasem jeden na całą gminę, którzy przyglądają się temu, co robią władze lokalne, pamiętając, że to także one, a nie tylko politycy z pierwszych stron gazet, decydują o naszym codziennym życiu. Dlatego pytają o to, jak gmina walczy ze smogiem, kiedy wybuduje szkołę i ile wójt wydał na festyn. Śledzą posiedzenia rady gminy i komisji, czytają protokoły, a swoją wiedzą dzielą się z innymi mieszkańcami.  

Z myślą o takich osobach Sieć Obywatelska Watchdog Polska rozpoczyna właśnie nabór do kolejnej edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych, której celem jest przygotowanie do skutecznego działania lokalnie.

O szkole

Szkoła Inicjatyw Strażniczych (SIS) to cykl szkoleń dla mieszkańców gmin, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Uczestnicy i uczestniczki spotkają się na pięciu weekendowych zjazdach, w czasie których poszerzą swoją wiedzę na temat praw człowieka, wolności słowa i prawa do informacji publicznej. Dowiedzą się także, jak planować działania skierowane do mieszkańców i kampanie na rzecz zmiany.

Nie do przecenienia jest wiedza, którą zdobyłem – mówi Michał Stępniak, absolwent poprzedniej edycji SIS-u – poznałem konkretne narzędzia do kontrolowania władzy i angażowania ludzi. Dzięki temu to, co robię, jest bardziej skuteczne.

Najważniejsi w tej Szkole są ludzie – mówi inny uczestnik SIS-u, Krzysztof Bereta – Wciąż utrzymujemy kontakt i się wspieramy.

Kogo zapraszamy?

W poprzednich edycjach do Szkoły zgłaszały się bardzo różne osoby, z bardzo różnych powodów. Kogoś zdenerwowała budowa farmy wiatrowej bez konsultacji z mieszkańcami; inna osoba zbuntowała się przeciwko rozbudowie wysypiska; komuś innemu gmina postanowiła zamknąć jedyny ośrodek zdrowia w okolicy. Chcieli wiedzieć, jak mieszkańcy mogą skutecznie działać w takich sytuacjach.

W szkoleniach może brać udział każda osoba, bez względu na wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania, jeśli tylko aktywnie uczestniczy w życiu swojej lokalnej społeczności, przygląda się pracy samorządu i chciałaby rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żeby decydować o tym, co się dzieje w gminie, nie trzeba być politykiem, wystarczy być świadomym obywatelem – dodaje Czyżewska. Uczestnikami Szkoły mogą być zarówno osoby działające indywidualnie, jak i członkowie/członkinie nieformalnych grup, organizacji społecznych czy przedstawiciele mediów lokalnych. Ważne, aby były niezależne od władz gminy, w której działają.

Co oferujemy?
 • 5 szkoleń z zakresu praw człowieka, wolności słowa, prawa do informacji, planowania monitoringu, komunikowania swoich działań i włączania w nie innych mieszkańców, wystąpień publicznych.
 • Kontakt z osobami z całej Polski, które prowadzą działania podobne do Twoich.
 • Wsparcie merytoryczne i prawne w prowadzonych działaniach (również po zakończeniu szkoły);
 • Pokrycie kosztów szkolenia, zakwaterowania, wyżywienia oraz przejazdu.
Tematy i terminy
 • 29-31 marca 2019 r. Narzędzia kontroli obywatelskiej
 • 26-28 kwietnia 2019 r. Prawa człowieka i ich granice
 • 14-16 czerwca 2019 r. Tworzenie strategii i planowanie monitoringu
 • 13-15 września 2019 r. Narzędzia pomocne w komunikacji ze społecznością lokalną
 • 18-20 października 2019 Wystąpienia w mediach i zakończenie kursu
Osoba, która zostanie zaproszona do udziału w Szkole powinna być przygotowana na:
 • Rozwijanie swojej wiedzy i obecność na wszystkich szkoleniach. Przestrzeganie zasad organizacji strażniczych: obiektywizmu, jawności, rzetelności i działania na rzecz dobra wspólnego.
 • Dzielenie się swoim doświadczeniem;
 • Otwartość na inne osoby biorące udział w Szkole (różne poglądy polityczne, ideologiczne). To, co nas łączy to szacunek do praw człowieka i zainteresowanie informacją publiczną.

Szkolenia odbędą się w okolicach Warszawy (dojazd komunikacją), na pierwsze zapraszamy już 29 marca 2019 r. Prosimy o zapoznanie się z terminami całego cyklu – warunkiem uczestnictwa w SIS jest obecność na wszystkich szkoleniach.  Na zgłoszenia czekamy do 10 marca 2019 roku.

 

Organizator dokłada starań, żeby w SIS mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać korzystanie z tego typu przedsięwzięć, np. osoby z niepełnosprawnością. W uzasadnionych przypadkach zapewniamy również opiekę nad dziećmi.

Regulamin Szkoły Inicjatyw Strażniczych

 

Kontakt: Agnieszka Podgórska, agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl, tel. 607 859 482

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

 1. Ivanhoe

  Wszystko fajnie, ale jak ktoś obchodzi święto szabatu (od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę), to jest wykluczony z miejsca z takich zajęć w tym czasie. 🙁 Skąd jeszcze pozyskać taką wiedzę? Czy będzie/jest możliwość choćby kupienia nagrań wideo?

  1. Katarzyna Batko–Tołuć

   Proponujemy indywidualnie ustalić co jest potrzebne, a wtedy może się okazać, że dawno mamy takie nagrania. To co nagrywamy na warsztatach jest zazwyczaj bezużyteczne. Słaby dźwięk, ludzie zasłaniają kamerę. Ale mamy nagrania z różnych spotkań, gdzie są wykłady. Czasem coś organizujemy w tygodniu roboczym. Proponujemy napisać na biuro@siecobywatelska.pl i umówić się na telefon i porozmawianie o potrzebach.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *