Relacja z kolejnego lokalnego spotkania-debaty o wynikach monitoringu funduszu korkowego – tym razem Orzysz

Co robi Gmina Orzysz z pieniędzmi przeznaczonymi na walkę z problemami alkoholowymi mieszkańców? Czym jest fundusz korkowy? Jak w naszym mieście odnajdują się osoby starsze? Jakie mają możliwości?

To tylko kilka z pytań, na które można było znaleźć odpowiedź podczas spotkania mieszkańców Orzysza w Klubie Wojskowym. Przyjść mógł każdy zainteresowany. ”Bądź obywatelem nie tylko w niedzielę” to hasło przewodnie, które nawołuje do angażowania się w sprawy, które dotyczą każdego z nas.
Inicjatorem i organizatorem wydarzenia było Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Orzyszu (MSAL). Spotkanie poprowadził Krzysztof Marusiński, ale nie obyło się bez pomocy grona innych osób, którzy wspólnie dopracowali każdy szczegół i zadbali o wyjątkowy nastrój tego wieczoru. Spotkanie, dzięki czynnemu udziałowi uczestników, zyskało charakter debaty. Każdy mógł zabrać głos i wypowiedzieć się na któryś z poruszanych tematów. Głównym celem spotkania była bowiem wspólna dyskusja, która miała doprowadzić do uczestników do własnych refleksji czy wniosków. Organizatorzy zorganizowali skromny poczęstunek dla gości. Każdy mógł skorzystać z materiałów w postaci folderów i ulotek informacyjnych oraz gazet lokalnych, które miały pomóc w interpretacji tematyki spotkania.

Pierwszy z trzech tematów poruszanych podczas zebrania dotyczył eliminowania alkoholizmu przez Gminę Orzysz za pomocą środków gromadzonych w tzw. funduszu korkowym. Krzysztof Marusiński posługując się prezentacją multimedialną przedstawił efekty swoich badań w tym zakresie. Wynika z nich, że wydatki na spożycie alkoholu w Gminie Orzysz wzrastają, pomimo coraz mniejszej liczby mieszkańców, natomiast wydatki na zwalczanie alkoholizmu maleją.

Uczestnicy nie byli obojętni na przebieg spotkania, lecz stanowili jego część. Dyskusja nie zostawiła po sobie wyłącznie pustego echa. Doprowadziła do kolejnych planów, które mają wpłynąć na dalsze działanie w aspekcie zwalczania społecznego nałogu.

Zdjęcie: Silar, (CC BY-SA 3.0)
Zdjęcie: Silar, (CC BY-SA 3.0)

Drugim tematem była szeroko pojęta sytuacja osób starszych w Gminie Orzysz. Przedstawiono działania, które organizowane są dla osób starszych przez takie organizacje jak Związek Żołnierzy Wojska Polskiego i Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej. Jak się okazuje, MSAL organizuje dla osób w wieku od 60 lat kolejne działanie pn. „Akademia Seniorów Warmii i Mazur”. Właśnie przyjmowane są zgłoszenia na numer telefonu 796 140 648. Dużo uwagi poświęcono funkcjonowaniu Klubu Seniora przy Domu Kultury, który gromadzi ludzi starszych i ich wspiera. Członkinie klubu zaprezentowały najbliższy program zajęć, w którym zaplanowany jest m.in. wieczór poezji, wieczór gier planszowych, kulig z ogniskiem. Oby do grona 23 osób ciągle dołączały nowe, które najzwyczajniej chcą poczuć bliskość drugiego człowieka i spędzić czas w ciekawy sposób.

Mówiono także o zdrowiu. W ramach spotkania przeprowadzony został wykład na temat profilaktyki oraz leczenia gruczołu krokowego. Oprócz ujęcia problemu z typowo medycznego punktu widzenia słuchaczom wykazano, jak choroba oddziałuje na psychikę chorych mężczyzn i ich rodzin. Zobrazowano jak wstydliwość i męska duma może doprowadzić do zrujnowania zdrowia fizycznego.

Uatrakcyjnieniem wieczoru było losowanie monet promujących nasze miasto – Talarów Orzyskich. “Arysa” otrzymało pięcioro szczęśliwców. Kolejną atrakcją zwieńczającą wyczerpującą debatę była degustacja potrawy (do samego końca niespodzianki) o nazwie ”Diabelskie Skrzydełka”. Żałujcie wszyscy ci, których zabrakło, ponieważ było naprawdę diabelsko pysznie.

Zdjęcia ze spotkania możecie obejrzeć tutaj!

Działanie współfinansowane było przez Fundację im. Stefana Batorego, Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego i Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelska Watchdog Polska).

Prezentacja na temat wyników monitoringu przygotowana przez Krzysztofa Marusińskiego

Artykuł ze strony Portalu Organizacji Strażniczych – www.watchdog.org.pl

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *