Pytanie do kandydatów o badania opinii publicznej

Programy wyborcze kandydatów podczas kampanii wyborczej są szczególnie interesujące. Partie zawsze podkreślają, że powstają one w oparciu o badania opinii publicznej. Badania zaś są jawne, do czego doszła już Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Jawne badania opinii publicznej zamawiane przez PO). Warto więc sięgać po źródło całego programu.

Z tego też powodu poprosiłem o materiały, wyniki i rezultaty wszystkich przeprowadzonych lub zleconych badań, ekspertyz oraz sondaży wraz ze skanami wszystkich faktur i umów. Pytanie skierowałem do komitetów sześciu kandydatów na Prezydenta RP: Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Krzysztofa Bosaka.

Do tej pory odpowiedziało jedynie dwóch z nich: Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni. Obydwaj kandydaci stwierdzili, że nie są zobowiązani do odpowiedzi na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z tego też powodu do obydwu komitetów wysłałem dwie skargi o bezczynność. Na pozostałe odpowiedzi czekam, dziś upływa termin. A co dalej – czas pokaże.

 

* Krzysztof Pietruszewski jest członkiem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. jurysta emerytowany

    Wśród rozważań możliwych scenariuszy zachowań podmiotów zobowiązanych, dobrze byłoby dla profilaktyki ogólnej, dopuścić szersze używanie art.23 uoddip oraz -przy “wykrętasach” władzy wykonawczej (prokuratury)-subsydiarnych aktów oskarżenia.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *