Często pytacie, co robić, gdy widzicie niepokojące sytuacje podczas głosowania. Zastanawiacie się, czy na każdą nieprawidłowość warto reagować. Macie wątpliwości, co jest dozwolone, a co nie. No i w końcu nie wiecie, jak się przygotować do reakcji.
Wspólnie z innymi organizacjami – w trzech krokach – pomożemy Wam w przygotowaniu się do działania.
1) Krok pierwszy to ten tekst – dowiedz się, czym jest protest wyborczy i gdzie można znaleźć informacje na ten temat.
2) Krok drugi – zapoznaj się z materiałami o zbieraniu dowodów do protestu wyborczego (w tym tekście i w polecanych materiałach). Po tym kroku czas na Ciebie – obserwuj sytuację i dokumentuj, co się dzieje.
3) Krok trzeci – w poniedziałek – 13 lipca, o 18.00 – odbędzie się spotkanie z ekspertami z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości związane z protestami. Informację znajdziesz na naszym FB.
Protest wyborczy to reakcja na nieprawidłowości związane z wyborami. Wprawdzie może on dotyczyć nie tylko dnia wyborów, ale na dziś to właśnie on nas interesuje.
Protest może dotyczyć następujących przestępstw przeciwko wyborom:
- Nadużycia wyborcze: np. odstąpienie niewykorzystanej karty do głosowania, oszukiwanie przy liczeniu głosów, dorzucanie przez członka komisji wyborczej kart do urny.
- Przeszkadzanie w wyborach – na dużą skalę byłoby to zaatakowanie systemu informatycznego, fałszywa informacja o zagrożeniu w lokalu wyborczym.
- Naruszenie swobody głosowania – np. wpływanie na wybory lub korzystanie z prawa do głosu pojedynczych wyborców, poprzez wykorzystywanie formalnej lub nieformalnej władzy nad nimi.
- Korupcja wyborcza – kupowanie i sprzedaż głosu.
- Naruszenie tajności głosowania – celowe pozbawianie możliwości tajnego oddania głosów, np. kamery przy stanowiskach do tajnego oddania głosu, zaglądanie komuś „w kartę”.
Lub nieprawidłowości związanych z głosowaniem, ustaleniem jego wyników i ustaleniem wyników wyborów:
- błędna karta,
- karta bez pieczęci,
- (nawet) omyłkowe pominięcie wyborcy w spisie.
Nie każda nieprawidłowość ma wpływ na wynik wyborów. Ale warto reagować, jeśli takie nieprawidłowości zauważysz.
Dokumentowanie konieczne do złożenia protestu polega na filmowaniu (np. nieprawidłowości przy liczeniu – to raczej zadanie dla obserwatorów i mężów zaufania), zbieraniu danych od świadków (imię i nazwisko, adres do korespondencji, ew. spisane oświadczenie) i zapisywaniu, jakie dokumenty do badania chcesz wskazać sądowi (np. protokół z wynikami, spis wyborców).
Więcej informacji, np. o tym:
- Jak wygląda protest wyborczy
- Czy osoba, która nie głosowała w wyborach – a jest wyborcą – może złożyć protest
- Jak i do kogo wnieść protest
- Czy potrzebujesz prawnika
- Czy protest trzeba osobiście podpisać
- Czy protest można wysłać tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej
- Czy za protest trzeba zapłacić
- Co zrobić jeśli mieszkasz za granicą
znajdziesz w materiałach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Odpowiedzialna Polityka
I co obserwatory wyborcze, dostrzegły?
Jakie naruszenia praw obywatelskich?
Czy czternasta emerytura kwalifikuje się jako kupowanie głosów?
Czy moge sie dolaczyc sie do zbiorowejgo protestu przeciw tvp za propagande ktora prowadzili i tu nie musze wymieniac szczegolow bo to jest znane wszystkim