Poznaj Watchdoga

Zdjęcie: Bartosz Bokowski. Dziękujemy Agencji Gazeta za udostępnienie fotografii.
Zdjęcie: Bartosz Bokowski. Dziękujemy Agencji Gazeta za udostępnienie fotografii.

Niedawno pewna posłanka zadała nam pytanie – ,,kim są te psy?”, kto daje im zlecenia i kto  je finansuje?  Potraktowaliśmy te pytania bardzo serio. 9 marca, o godzinie 18.00 odpowiemy na nie w Faktycznym Domu Kultury przy ul. K.I. Gałczyńskiego 12 w Warszawie. Tutaj link do transmisji on-line.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nas poznać lub zastanawiają się, jak zmieniać otaczającą rzeczywistość. Opowiemy, co robiliśmy przez ostatnie dwanaście lat, jak staramy się odczarować instytucje państwowe, w których wciąż panuje kultura tajemnicy i jak w te działania angażują się ludzie w całej Polsce.

W snuciu opowieści pomoże nam mistrz reportażu i wywiadu – redaktor Mariusz Szczygieł. Porozmawia z osobami współtworzącymi Sieć Obywatelską: Moniką Bienias – nieustraszoną obserwatorką i komentatorką działań władz wiejskiej gminy Poświętne oraz Aliną Czyżewską, niezależną i bezkompromisową przedstawicielką ruchu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Usłyszymy, kim jest watchdog, gdzie działa, dlaczego zadaje władzy pytania i jaką zmianę wprowadza jego działalność. Dowiemy się także, po co nam wszystkim dostęp do informacji publicznej.

Na deser poznamy zwyciężczynie i zwycięzców konkursu „Pozytywnie dociekliwi” organizowanego przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska pod patronatem Gazety Wyborczej. Nagrodzeni zostaną  dziennikarze, którzy opisali działania osób stojących na straży naszych praw.

Nie zabraknie czasu na nieformalne poznawanie się i  zadawanie nam  pytań, także trudnych.

Serdecznie zapraszamy! Przyjdź, posłuchaj, włącz się!
link do wydarzenia fb: facebook.com/1692579584291236/

Podczas wydarzenia będzie można zakupić cegiełki wpierające statutową działalność Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Z uwagi na ograniczoną  liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie obecności poprzez wiadomość na adres organizatorki spotkania Roksany Maślankiewicz: roksana.maslankiewicz@siecobywatelska.pl.

***

Mariusz Szczygieł – reporter, przez lata związany z  „Dużym Formatem”. Ambasador Jawności w ramach programu prowadzonego przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Autor m.in. bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Prowadził talk-show ,,Na każdy temat” w TV Polsat. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Fundację Instytut Reportażu (www.instytutR.pl). Laureat wielu nagród literackich m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Monika BieniasMonika Bienias – mieszka na wsi, zajmuje się gospodarstwem. Robi wszystko, bo jak mówi – “w obejściu to i krowę trzeba wydoić, i marchewkę zebrać, i na traktorze pojeździć, i mężowi pomóc tartak prowadzić, i dziećmi się zająć” . Zaczęła działać, ponieważ jej wieś, leżąca na uboczu gminy, miała nikłe szanse na jakiekolwiek inwestycje.  Sprawdza jak podejmowane są decyzje dotyczące budowy dróg, wodociągu czy miejsc rozrywki dla mieszkańców. Pokazuje, że mieszkańcy mogą wpływać  na decyzje władz, i że prawo pozwala im decydować  o części budżetu gminy. Monika publikuje nagrania z sesji i komisji rady gminy w Internecie. Wnioskuje do władz gminy o dokumenty istotne dla społeczności i współpracuje  z lokalnymi mediami.

Alina CzyżewskaAlina Czyżewska – aktorka, mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Jak mówi, “nie ma czasu stać w reflektorach, gdy dookoła jest tyle do zrobienia”. Współzałożycielka i jedna z liderek ruchu Ludzie dla Miasta, którego kandydat na prezydenta wygrał w I turze w wyborach samorządowych. Teraz uważnie patrzy mu na ręce. Wymaga od władz działania zgodnego z prawem, uwzględniającego głos mieszkańców, a co najważniejsze, jawnego. Swoją wiedzę wykorzystuje też w obszarze, na którym zna się najlepiej – czyli w kulturze. Doprowadziła do sądu sprawę unieważnienia przez marszałka konkursu na dyrektora jednego z toruńskich teatrów.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska to organizacja skupiająca osoby z całej Polski takie jak Alina i Monika, które  łączy wymaganie praworządności i odpowiedzialności od władz. Działamy od 12 lat, a setki doświadczeń powodują że wiemy jak to robić. Marzy nam się zmiana relacji na linii władza-społeczeństwo, instytucje-obywatel. Dlatego nieustająco pytamy, sprawdzamy i poprawiamy działanie każdego rodzaju władzy – od sołtyski po prezydenta, od szefa OSP po rektorkę uniwersytetu. Jesteśmy skuteczni, ponieważ korzystamy z prawa, wzajemnie się inspirujemy i mamy zaangażowanych prawników.

Przekaż nam 1%

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *