Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego – wspólna opinia KOR

Wspólnie z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Fundacją ePaństwo, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Programem Odpowiedzialne Państwo Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacją Wolnego i Otwartego Oprogramowania, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Instytutem Spraw Publicznych – jako Koalicja Otwartego Rządu – złożyliśmy uwagi do projektu założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego z dnia 7 listopada 2014 roku.

 

3032678489_40f66c9741_b_84lr

Doceniamy długo wyczekiwane rozwiązanie polegające na możliwości umówienia się podmiotu wnioskującego o informację z podmiotem ją udostępniającym co do stałego dostarczania aktualnej informacji, bez konieczności każdorazowego wnioskowania o nią. Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie nieprecyzyjnością przepisów dotyczących terminów i ewentualnych opłat.

Cieszy nas, że termin udostępniania informacji do ponownego wykorzystywania ma wynosić do 14 dni. Wprowadzenie w 2011 roku terminu 20 dni zaprzeczało duchowi Dyrektywy, z powodu której prawo było nowelizowane. Zamiast ułatwiać i pomagać, pogarszało warunki ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.
Poza tym jednak proponowane założenia niewiele zmieniają w fatalnych procedurach przyjętych w 2011 roku. Dlatego w opinii szczegółowo omawiamy co powinno się zmienić i odwołujemy się do wcześniejszych uwag Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (wówczas Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich).
W opinii poruszana jest też kwestia publikowania przez instytucje informacji o posiadanych danych do ponownego wykorzystywania i udostępniania ich w kilku formatach, w tym obowiązkowo takim, który jest możliwy do odczytu maszynowego. Zwraca się też uwagę na wadliwe założenia dotyczące udostępniania zasobów bibliotek, archiwów i muzeów, ich nieprzejrzyste licencjonowanie i niewłączenie innych instytucji kultury jako podlegających projektowanej ustawie.

Cała opinia dostępna jest tutaj.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *