Pomoc dla osób uciekających przed wojną wywołaną przez Putina

O pomocy, jaką niosą Polacy Ukraińcom, mówi cały świat. Chcielibyśmy dorzucić swoją cegiełkę, dzieląc się przydatnymi informacjami o pomocy zapewnianej przez inne kraje, otrzymanymi dzięki naszym kontaktom z organizacjami zajmującymi się ochroną praw człowieka.

Publikujemy je na naszej stronie, ale jeśli macie pomysł, gdzie powinny trafić, przekazujcie. Lub dajcie nam znać, gdzie można je umieścić.

Polska

Polskie władze zapewniają uchodźcom z Ukrainy bezpłatne przejazdy pociągami. Na dzień przygotowania informacji (1 marca 2022) dotyczy to przejazdów w klasie 2 pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC w komunikacji krajowej. Na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Bezpłatne przejazdy mają też wprowadzać inni przewoźnicy, a informacja ma być na bieżąco aktualizowana (Źródło informacji).  

Kolej w innych krajach

Czeskie linie RegioJet we współpracy z organizacją People in Need (Ludzie w Potrzebie) uruchomiły humanitarny most kolejowy z Kijowa do Lwowa. Ze Lwowa podstawią także pociągi nocne przez Polskę do Pragi (źródło).

Pociąg humanitarny będzie kursował codziennie w obu kierunkach. Jest bezpłatny dla obywateli Ukrainy. Miejsce można zarezerwować za symboliczną opłatą 1 CZK (jest to opłata administracyjna) w systemie rezerwacji online. Jak twierdzą koleje, z transportu będą mogli skorzystać także ci, którzy przyjadą bezpośrednio do pociągu bez rezerwacji.

Z kolei pociąg ze Lwowa do Pragi nie będzie objęty rezerwacją. Trzeba będzie odpowiednio wcześniej przybyć, by się do niego dostać. Firmy mogą przekazywać pomoc humanitarną do pociągu.

Nie tylko w Polsce pociągi dla uchodźców są darmowe. Podobne decyzje podjęły koleje w Austrii, Czechach i w Niemczech.

Źródło informacji.

Austria

Osoby z ukraińskim paszportem mogą korzystać z pociągów bezpłatnie.

Źródło informacji.

Niemcy

Deutsche Bahn współpracuje z Austrią, Polską i Czechami. Zapewnia dla osób uciekających z objętej wojną Ukrainy (na paszport lub dowód osobisty ) bezpłatne przewozy od granicy, w ramach Niemiec, a także w pociągach pomiędzy krajami, w ramach połączeń Eurocity z Przemyśla, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Wiednia, Wrocławia.

Źródło informacji:

Wizy

Ukraińscy uchodźcy mogą wjechać do Polski bez wiz. Także Austria przewidziała możliwość wjazdu bez wizy na 90 do 180 dni, w „celach turystycznych”.  Wjeżdżający muszą jednak mieć paszport biometryczny. Jeśli nie mają takiego, bez zbędnej biurokracji otrzymają wizę. Wiza będzie także potrzebna do pracy. Można się o nią ubiegać w konsulatach i ambasadach – w Słowacji, Słowenii, Monachium. Przedłużenie wizy możliwe jest na posterunku policji. Również Rumunia umożliwia Ukraińcom wjazd na 90 dni i zachęca do ubiegania się o azyl.

Źródło informacji.

Obywatele pomagają

Również w innych krajach powstają grupy pomocowe. Na razie dowiedzieliśmy się o grupie w Austrii. Można tam znaleźć bezpłatne lub niedrogie zakwaterowanie. Nie tylko w Austrii, ale też w Niemczech. Ludzie oferują też bezpłatną przejazd z granicy (Źródło informacji).

Powstała też strona przygotowana przez Ukraińców w Wiedniu, dzięki której ukraińscy uchodźcy mogą znaleźć bezpłatne zakwaterowanie, tłumaczenia i transport (Źródło informacji).

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *