Pierwsze rozwiązywanie problemów systemowych – dla doświadczonych organizacji strażniczych!

Od 25 marca rekrutacja, a już teraz badanie potrzeb. Kogo pytamy? Doświadczone organizacje strażnicze. Do czego zmierzamy? Do rewolucji Śmiech Czy tylko partie polityczne mogą mieć zaplecze? Nie! Organizacje też je powinny budować, aby móc skutecznie pokazać swoją siłę decydentom, a przy okazji edukować jak najwięcej grup o tym, czym się zajmują i co chronią.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wraz z partnerami – Centrum Edukacji ObywatelskiejFundacją Court Watch PolskaHelsińską Fundacją Praw Człowieka i Stowarzyszeniem Homo Faber, rozpoczyna działania mające pomóc w rozwoju ruchu strażników w Polsce. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Właśnie planujemy pierwsze działanie dla organizacji strażniczych, które adresują swoje rzecznictwo do instytucji centralnych. Naszym zdaniem (popartym badaniami), tej grupie najbardziej potrzebna jest umiejętność angażowania w swoje działania zwolenników (budowania zaplecza). To często wymaga sporych zmian w samej organizacji. Zaplanowaliśmy całe przedsięwzięcie tak, aby do tego doprowadzić.

Jeśli chronicie konkretne prawo, a Wasze działania skierowane są na wprowadzenie, przestrzeganie lub zmianę konkretnej ustawy, ochronę konkretnego prawa człowieka, zmianę sposobu działania instytucji centralnych i polityk publicznych – REZERWUJCIE TERMINY. Już 25 marca ruszymy z rekrutacją! Aby dobrze się do niej przygotować, prosimy Was o przysłanie nam Waszych sugestii. W tym celu przygotowaliśmy ankietę. Nie musicie się do niej ograniczać – każda informacja zwrotna jest dla nas bardzo cenna i pomaga nam lepiej dopasować ofertę.

Ankieta dostępna jest online pod adresem: https://www.surveymonkey.com/s/CVX9LPW

Prosimy o jej wypełnienie do 24 marca (poniedziałek).

Planowane terminy. Pierwsze spotkania stacjonarne – 16 – 18 maja 2014 roku (na tym spotkaniu chcemy, aby pracowały dwie osoby z organizacji – członek/członkini Zarządu i osoba odpowiedzialna za komunikację. Spotkanie planowane jest w okolicach Warszawy, ale na tyle odległych aby grupa pracowała ze sobą również wieczorami i nie wracała do domu. Planujemy możliwość zorganizowania opieki na dziećmi i innymi osobami zależnymi oraz możliwość przyjechania ze zwierzętami domowymi, jeśli osoby uczestniczące nie mają dla nich możliwości zapewnienia opieki). Kolejne spotkania zaplanowaliśmy na 26-28 września 2014 roku.

Więcej informacji o samym działaniu udzieli Wam Joanna Gucman-Muż (joanna.gucman@siecobywatelska.pl), tel. 22 844 73 55.

***

A co z mniej doświadczonymi organizacjami, które działają od niedawna lub od niedawna działają strażniczo?

  • również skorzystają z wypracowanej wiedzy i doświadczenia. Wszystko, co powstanie w tym działaniu, zostanie nagrane, opisane i udostępnione;
  • wykorzystamy tę wiedzę także w – planowanym od końca bieżącego roku – nowym kursie „Na straży”;
  • dla organizacji tych – zależnie od potrzeb – będziemy mieli ofertę edukacyjną. Wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w kursie „Na straży”, a Fundacja Court Watch Polska będzie prowadziła kursy doskonalące umiejętności i wprowadzające nowoczesne rozwiązania do pracy strażników. 

Dlaczego zwracamy się teraz wyłącznie do organizacji prowadzących rzecznictwo na poziomie centralnym

Ponieważ partner projektu – Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina – poprowadzi analogiczne działanie dla organizacji, dla których adresatami są głównie decydenci lokalni. Informacja na ten temat już wkrótce.

W ten sposób mamy nadzieję lepiej i skutecznej odpowiedzieć na różne specyficzne potrzeby i sposoby widzenia działalności strażniczej.

***

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Loga darczyńców

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *