Obywatele dla demokracji – złożyliśmy wstępny wniosek na systemowe wsparcie watchdogów. Sprawdź.

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili uwagi do naszego pomysłu na wniosek dotyczący systemowego wsparcia watchdogów. Dostaliśmy od Was sporo komentarzy, które  w dużej części uwzględniliśmy. Było to także bardzo pozytywne doświadczenie. Czuliśmy Wasze wsparcie i obserwowaliśmy chęć poświęcenia czasu na zabranie głosu. Dzięki temu wiemy, że jesteśmy potrzebni!

Oczywiście w przyszłości chcielibyśmy, żeby zaangażowało się więcej osób i organizacji. Mamy nadzieję, że następnym razem poprawimy cały proces, abyście mieli więcej czasu. Dziś przedstawiamy Wam efekt finalny konsultacji projektu złożonego do programu Obywatele dla demokracji w postaci:

dokumentu podsumowującego Wasze opinie i głosy
złożonego wniosku wstępnego do programu Obywatele dla demokracji.

Kilka ważniejszych uwag, podajemy już tutaj, na zachętę do przeczytania całości.

Założenia do wniosku zostały udostępnione na stronie 4 listopada 2013 roku, z informacją i możliwych sposobach zabrania głosu do 10 listopada 2013 roku:
1. Poprzez wypełnienie ankiety: http://www.ankietka.pl/ankieta/126254/co-potrzebne-jest-watchdogom.html
2. Poprzez przesłanie uwag na adres biuro@siecobywatelska.pl.

Ponadto o zabranie głosu poprosiliśmy ogólnopolskie organizacje strażnicze w odrębnym mailu oraz członkinie i członków Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (często mający perspektywę działania lokalnego w organizacji strażniczej) oraz członkinie i członków listy dyskusyjnej o dostępie do informacji, którzy naszym zdaniem reprezentują ważną gałąź strażnictwa, związaną z tworzeniem przejrzystego systemu.
Otrzymaliśmy 19 ankiet. Jedna osoba skorzystała z możliwości przesłania informacji zwrotnej na adres biuro@siecobywatelska.pl; 3 ogólnopolskie organizacje strażnicze przysłały informację zwrotną na specjalne zaproszenie (dwie z nich wypełniły też ankietę), 4 członkinie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przesłały swoje uwagi w odpowiedzi na zaproszenie wysłane na listę dyskusyjną lub na ogłoszenie (ważne, że 2 z nich mówią z pozycji bądź to lokalnej organizacji strażniczej bądź lokalnej niezależnej prasy). W sumie do pierwszej wersji projektu otrzymaliśmy 25 informacji zwrotnych. Pozwoliło nam to dopracować projekt i zwrócić uwagę na sprawy, o których wcześniej nie usłyszeliśmy, bądź nie wydobyliśmy z tego co usłyszeliśmy, nie zauważyliśmy, nie widzieliśmy w odpowiednim świetle. Uwzględniliśmy gros Państwa uwag, tylko czasami uznając że nie mają one charakteru systemowego. Jako, że zakres zadań znacznie się zwiększył, a my z kolei nie wszystko bylibyśmy w stanie objąć siłami posiadanego obecnie w biurze zespołu pracownic i pracowników, którzy mieliby ten projekt zrealizować, zaprosiliśmy do współpracy partnerów. Dzięki nim projekt będzie też miał wyższy poziom merytoryczny – obszarami, do których musielibyśmy szukać wykonawców zajmą się ci, którzy są specjalistami w danej dziedzinie. Nasi partnerzy to:

• Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej
Fundacja Court Watch Polska
Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Stowarzyszenie Homo Faber

Co dalej?
Ten wniosek, który załączamy ma bardzo wstępny charakter. Musieliśmy dokonać skrótu i syntezy projektu. Jeśli – do 16 grudnia 2013 roku – wniosek zostanie dopuszczony do dalszego etapu, będziemy z partnerami pracowali nad jego ostatecznym kształtem. Nie jest wykluczone, że znów zwrócimy się do Was o opinię, ale na razie trudno nam coś obiecywać, bo takie rzeczy trzeba będzie ustalić w partnerstwie.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *