Za nami drugie spotkanie Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Tym razem spotkaliśmy się w Radomiu.
Od piątku do niedzieli grupa pracowała pod okiem dr hab. Edyty Widawskiej, która przedstawiła metodologię prowadzenia monitoringu, zasady planowania działań i techniki zbierania danych. Powstało mnóstwo pomysłów na prowadzenie wspólnych, minimonitoringów. Uczestnicy i uczestniczki wybrali 4 tematy, nad którymi będą pracować przez najbliższe 2 miesiące.
Tematy oraz grupy monitorujące
Grupa „Nie ma lipy”. Cel: Ustalenie, w jaki sposób gminy dbają o drzewa. Czy prawo w zakresie ochrony drzew jest przestrzegane, Ile drzew w gminie się wycina, a ile sadzi.
Skład grupy: Marta Wiloch (Ostróda), Anna Piotrowska (Stanisławów), Renata Szymańczuk (Włodawa), Michał Olszewski (Lublin), Przemysław Waczyński (Choroszcz).
Grupa „Rzeczniczki”. Cel: monitoring urzędowych procesów decyzyjnych w sprawie rzek.
Skład grupy: Emilia Roskosz (Kraków), Anna Treit (Kleszczów), Agnieszka Jensz-Stawowczyk (Brzezinka), Łucja Kucmin-Węglarczyk (Kraków), Monika Karasek (Radziejowice).
Grupa „Rady dla Rady”. Cel: więcej demokracji w szkole – bardziej przejrzyste i przystępne działanie rad rodziców. Skład grupy: Agnieszka Krzaczek (Józefów), Marta Szperlich-Kosmala (Starachowice), Jolanta Jawień (Prace Duże), Grażyna Czajkowska (Łomża).
Grupa „Wynagrodzenia i nagrody”. Cel: jawność płac oraz przyznawania nagród w JST.
Skład grupy: Robert Sierzputowski (Nasielsk), Szymon Janczura (Lisie Jamy), Katarzyna Dytkowska (Siemichocze), Krzysztof Krawczyk (Czasław), Adam Iwańczuk (Hajnówka), Łukasz Stępniak (Ząbki), Kazimierz Strzelec (Trojaczkowice).
Pierwszego dnia podzieliliśmy się tym, co udało nam się zrobić od ostatniego razu, kiedy wspólnie zasiadaliśmy w szkoleniowym kręgu. Okazało się, że jest sporo sukcesów, także watchdogowych, np. Adam zaczął prowadzić profil Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Hajnówce, ale boicie się zapytać. Wieczorem spróbowaliśmy lokalnych specjałów, które uczestnicy i uczestniczki przywieźli ze sobą, aby zaprezentować regiony, z których pochodzą. Świetnie spędzony czas, który Robert urozmaicił prezentując kopię munduru z epoki wojny z bolszewikami i przybliżył Bitwę o Nasielsk 16.08.1920 r..
W sobotni wieczór odwiedzili nas przedstawiciele lokalnych organizacji. Najpierw Jarosław Staniszewski ze Stowarzyszenia Zielona Akcja dla Radomia oraz Waldemar Bukalski ze Stowarzyszenia Radomianie dla demokracji pokazali nam aplikację do inwentaryzacji drzew oraz opowiedzieli o różnych miejskich działaniach. Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Droga Mleczna zabrali nas na magiczny spacer po Radomiu, który specjalnie dla nas przygotowali. Dziękujemy!
Był to wyjątkowy Zjazd. Udało nam się zobaczyć Radom, poznać mieszkańców i lokalne działania. Uczestniczki i uczestnicy włożyli mnóstwo pracy w zdobycie wiedzy o tym, jak planować i prowadzić monitoring. Udało się również wybrać tematy, dzięki którym powstały grupy, które będą wspólnie działać przynajmniej przez najbliższe 2 miesiące.
Dziękuję wszystkim za ogrom włożonej pracy. Szczególnie dr hab. Edycie Widawskiej za prowadzony z uważnością proces, a Agnieszce Krzaczek, Renacie Szymańczuk oraz Przemkowi Waszczyńskiemu za pomysł i przygotowanie integracyjnego wieczoru regionalnego.
Zdjęcia: Agnieszka Krzaczek
Szkoła Inicjatyw Strażniczych organizowana jest w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Świetny czas spędzony pracowicie. Super atmosfera i ta lawina pomysłów. Dziękuję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, Darii, naszej guru (albo gurze) 🙂 oraz Watchdogowi, dzięki któremu możemy realizować nasze działania, czując się bezpiecznie.