W sobotę 28 czerwca w ramach Pikniku Rodzinnego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Trzeźwościowe Panaceum, mieszkańcy Otwocka spotkali się z ekspertką Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) – Agnieszką Czerkawską. Omówiono wnioski z obywatelskiego monitoringu funduszu korkowego miasta.
Piknik otworzył prezes Panaceum – Zenon Kwiatkowski, który przywitał wszystkich gości, wśród których znaleźli się między innymi prezydent miasta Otwocka – Zbigniew Szczepaniak oraz prezes Mazowieckiego Związku Stowarzyszeń Abstynenckich – Bogdan Urban .
Podczas blisko dwugodzinnego wykładu Agnieszka Czerkawska omówiła zagadnienie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych. Zwróciła uwagę na zbyt dużą dostępność alkoholu oraz zbyt małe wydatki na profilaktykę. Poruszona została również kwestia współpracy organizacji pozarządowych z władzami samorządu terytorialnego oraz pokazane przykłady dobrych praktyk w takiej współpracy.
Wskazano również przykłady nagannych praktyk gospodarowania funduszem korkowym – np. finansowania z niego zajęć sportowych, które same w sobie nie są działaniami zapobiegawczymi, ale mogą się nimi stać jeżeli zostaną połączone z programem profilaktycznym oraz promowaniem postawy trzeźwościowej. Do tej części wystąpienia Agnieszki Czerkawskiej odniósł się prezydent Otwocka, który stwierdził, że gminy często mają do dyspozycji zbyt mało środków i dlatego niektóre działania finansują z innych – niż przewidziane – funduszy.
Prelegentka odniosła się też do raportu, będącego podsumowaniem obywatelskiego monitoringu wydawania korkowych pieniędzy w gminie Otwock. Skrytykowano m.in. brak informacji w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Otwocka na temat rozwiązywania problemów alkoholowych, trudności w odszukaniu na stronach miasta informacji o funduszu korkowym, brak konsultacji społecznych przy pisaniu Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz nieinicjowanie zmian w Programie przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Po wykładzie odbyła się dyskusja z udziałem mieszkańców. Osoby zainteresowane wynikami monitoringu w Otwocku mogły zapoznać się z dokumentem podsumowującym dotychczasowe działania. Podsumowanie monitoringu dostępne jest na stronie: http://www.korkowe.siecobywatelska.pl/gmina/otwock-1
W spotkaniu uczestniczyli – oprócz członków Stowarzyszenia Panaceum – przedstawiciele innych organizacji pozarządowych zajmujących się strażnictwem – Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska z Warszawy, Mazurskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej z Orzysza oraz Fundacji Pro Homini z Otwocka.
Komentarze