Korkowe na Kaszubach

Jak gmina Stężyca przeciwdziała uzależnieniom? Czy warto to sprawdzać? Co wynika z obywatelskiego monitoringu funduszu korkowego? Zapraszamy na spotkanie!

Fundusz korkowy to wyodrębnione w budżecie gminy środki pozyskane od przedsiębiorców sprzedających alkohol. W gminie Stężyca to niemal 250 tys. zł rocznie. Kwotę te samorząd powinien w całości przeznaczać na przeciwdziałanie problemom wynikającym z uzależnień od alkoholu i narkotyków. Z dotychczasowych monitoringów wynika, że w części polskich gmin nawet 40% z tych środków przesuwa się do budżetu ogólnego i finansuje z nich inne działania. O tym, jak jest w Stężycy, zainteresowani dowiedzą się 11 lipca o godz. 11:00 w Urzędzie Gminy w Stężycy (ul. 9 maja 7, sala przy OSP).

Hieronim Więcek i Włodzimierz Falencikowski zakończyli rozpoczęty jesienią obywatelski monitoring funduszu korkowego, w ramach którego sprawdzali, jak gmina gospodaruje funduszem korkowym i jaką politykę antyalkoholową prowadzi. Zbadali m.in. przejrzystość gospodarowania tymi środkami, a także ocenili spójność i zasadność działań Gminy w obszarze rozwiązywania problemów alkoholowych i narkotykowych oraz ich zapobieganiu.

Podczas spotkania głos zabiorą także Krzysztof Marusiński oraz Agnieszka Podgórska z Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska, organizacji, która w całej Polsce organizuje podobne monitoringi.

Na spotkanie zostali zaproszeni również przedstawiciele lokalnych władz: Tomasz Brzoskowski – wójt, Ewa Borzestowska – sekretarz, Marlena Sikorska – skarbnik, Stefan Literski – przewodniczący Rady i członkowie Rady oraz Wojciech Cybula – przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA) wraz z innymi członkami Komisji; mamy więc nadzieję na merytoryczną dyskusję

***

Stężyca jest jednym z trzydziestu miejsc w Polsce, które wzięły udział w tegorocznej edycji monitoringu funduszu korkowego. Organizują ją Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, Mazurskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej w Orzyszu, Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturowych Grejpfrut oraz Fundację Wiedzieć Więcej.

WIĘCEJ INFORMACJI:
http://korkowe.siecobywatelska.pl/gmina/st%C4%99%C5%BCyca-6

KONTAKT:
Hieronim Więcek,
hwiecek_xl@wp.pl
koordynator monitoringu

Krzysztof Marusiński
marusinski@orzysz.org.pl
koordynator regionalny

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *