Od 2007 roku prowadzimy dla Was portal o kontroli obywatelskiej. Kiedyś pod adresem Watchdog.org.pl, dziś Watchdogportal.pl publikujemy informacje o tym, czym zajmują się organizacje i osoby stojące na straży praw człowieka i patrzące władzom na ręce. Jeszcze pod koniec 2015 roku udało nam się oddać w Wasze ręce portal w zupełnie nowej, mamy nadzieję, bardziej funkcjonalnej odsłonie.
Krótka historia portalu
Jak wiecie, Sieć Watchdog powstała z potrzeby ochrony prawa do informacji, które postrzegamy nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.
Jednak to nie jedyny obszar naszego działania. W 2007 roku ze wsparciem finansowym i sporym kredytem zaufania, którym obdarzyła nas wówczas Fundacja im. Stefana Batorego, rozpoczęliśmy realizację programu „Mocna Straż”, którego celami było gromadzenie wiedzy o działalności strażniczej oraz profesjonalizacja działań organizacji watchdogowych.
Działania programu Mocna Straż od początku obejmowały m.in.
- Prowadzenie portalu zbierającego wiedzę o działaniach strażniczych;
- Prowadzenie edukacji organizacji realizujących bądź pragnących realizować działania strażnicze;
- Promowanie idei kontroli społecznej
W 2007 roku środowisko watchdogów było niewielkie, a doświadczeń związanych z działaniami tego typu było bardzo mało. Portal, który zbudował wtedy nasz członek – Krzysztof Łoś, był odpowiedzią na potrzeby czasu i odzwierciedlał naszą ówczesną wiedzę i możliwości. Jednak przez ostatnie osiem lat wiele się zmieniło. Wiemy dużo więcej o strażnictwie, a dzięki licznym kontaktom z Wami znamy oczekiwania środowiska watchdogów i jesteśmy bardziej świadomi wyzwań, przed którymi stajecie. Watchdogi stają się też przedmiotem zainteresowania obywateli, dziennikarzy i naukowców. Z tych i kilku innych powodów, już kilka lat temu zaczęliśmy myśleć o przebudowaniu strony. Nie było na to jednak ani czasu, ani pieniędzy, więc udoskonalaliśmy starą wersję strony do momentu aż stało się jasne, że dłużej tak się nie da 😉
Dopiero w 2014 roku pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy na zmiany i w końcu się udało.
Długa droga z Watchdog.org.pl do Watchdogportal.pl
Prace nad nowym portalem rozpoczęliśmy w 2014 roku, ale pomysły na konkretne zmiany pojawiały się już wcześniej.
Wiedzieliśmy, że nowa strona musi pokazywać różnorodność i wielość obszarów, w jakich działają organizacje strażnicze. Z czasem bowiem tych tematów wyłaniało się coraz więcej, a aktywność w niektórych z nich zaczęła być bardziej widoczna niż w innych.
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wybranie ponad 20 obszarów, w których, naszym zdaniem, działania organizacji strażniczych są najbardziej widoczne. Znalazły się pośród nich takie tematy, jak: stanowienie prawa, równość płci, prawa cudzoziemców, ochrona środowiska, ochrona prywatności, czy dostęp do informacji publicznej. Z czasem zamierzamy wyodrębniać kolejne. Czekamy również na Wasze propozycje – być może jest jakieś niedostrzeżone przez nas zagadnienie, dajcie nam o tym znać. Zobacz jakie obszary działań strażniczych wyróżniliśmy.
Istotne znaczenie miało dla nas również umieszczenie na nowej stronie Bazy Inicjatyw Strażniczych, która wcześniej funkcjonowała samodzielnie pod adresem www.watchdogi.samiswoje.pl. W Bazie gromadziliśmy informacje o projektach strażniczych realizowanych w Polsce. Można było w niej znaleźć ich opisy wraz z wizytówkami organizacji i grantodawców. W nowej udoskonalonej wersji znalazła się także możliwość dodania profilu osoby realizującej działania watchdogowe
Dzięki Bazie można nie tylko zobaczyć, czym zajmują się inne osoby i organizacje, ale też znaleźć partnera dla swojego projektu, zidentyfikować możliwe źródła finansowania swoich pomysłów, czerpać inspirację oraz szukać lub oferować wsparcie w realizacji działań watchdogowych. O tym, jak dodać lub zaktualizować dane w Bazie Inicjatyw Strażniczych przeczytasz tutaj: https://watchdogportal.pl/baza-inicjatyw-strazniczych/dodaj/
Zdecydowaliśmy się również na zmianę nazwy strony na watchdogportal.pl. Chcieliśmy podkreślić, że jest to portal o kontroli obywatelskiej i watchdogach, a nie o jednej organizacji.
I wreszcie, zupełnie zmieniliśmy układ i wizualną stronę portalu. Dzięki wsparciu RZECZYOBRAZKOWE.PL opracowaliśmy od nowa architekturę informacji tak, by łatwiej było poruszać się po stronie i wyszukiwać informacje. Nowa kolorystyka i logo portalu nawiązują do roli watchdogów jako osób i organizacji, które naświetlają/oświetlają rzeczywistość, a inspiracją dla grafików były tzw. searchlight/szperacze/lampy przeciwlotnicze. Spodobała nam się ta nieoczywista metafora i gra z geometrycznymi kształtami świateł, które możecie zobaczyć w naszym logo oraz tle strony.
Nowa strona, nowe możliwości
Nowy Watchdogportal.pl umożliwia użytkownikom zamieszczanie w nim własnych artykułów i opinii, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami oraz wymianę informacji o bieżących wydarzeniach, w tym warsztatach, konferencjach, spotkaniach, które związane są z kontrolą obywatelską. Aby dodać artykuł na stronie wystarczy skorzystać z formularza online lub zarejestrować się w serwisie.
Nowa formuła strony pozwala również na budowanie i stałe aktualizowanie bazy z informacjami o projektach strażniczych – Bazy Inicjatyw Strażniczych, o której była już mowa. Można w niej dodać wizytówkę projektu już zrealizowanego bądź takiego, który nie został jeszcze ukończony. W Bazie znajduje się już ponad 600 projektów i wizytówki około 200 organizacji. Zupełną nowością jest możliwość dodania profilu Strażnika.
Przez lata udało nam się przygotować dobrą ofertę edukacyjną, którą znajdziesz w dziale „Działaj” i zebrać wiedzę o tym, jak działać. W przygotowaniu jest „Niezbędnik watchdoga” – rodzaj kompendium wiedzy o strażnictwie dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kontrolą obywatelską, jak i tych, którzy jakiś czas już działają.
Zachęcamy Was do korzystania z nowej strony, która została stworzona z myślą o Was i dla Was. Oddajemy ją w Wasze ręce z nadzieją, że będzie to miejsce, z pomocą którego wspólnie będziemy budować środowisko strażnicze w Polsce.
Komentarze