Lokalnie dociekliwi – webinarium o jawności i roli watchdogów we współczesnej Polsce

23 listopada o godz. 19 zapraszamy na krótkie spotkanie na temat jawności i „watchdogowania”. Na webinarium opowiemy o tym, jaką rolę pełnią osoby, które patrzą władzy na ręce w Polsce. Szczególnie jest to ważne obecnie, kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmuje się ustawą o dostępie do informacji, czyli jednym z podstawowych narzędzi działania watchdogów. To duże zagrożenie dla fundamentów demokracji.

Dlatego na webinarium planujemy poruszyć następujące zagadnienia:

  • Dlaczego „lokalnie dociekliwi” są ważni i potrzebni?
  • Jakimi sprawami się zajmują?
  • Z jakich narzędzi korzystają?
  • Co nam daje ustawa o dostępie do informacji?
  • Co możemy zrobić, żeby zwiększyć jawność po wyroku Trybunału Konstytucyjnego?
  • Jak wspólnie możemy bronić prawa do informacji?

Spotkanie można  oglądać na naszym Facebooku oraz kanale Youtube.

Na nasze spotkanie szczególnie zapraszamy osoby, które zastanawiają się czy i w jaki sposób rozpocząć działania strażnicze, a także tych, którzy rozważają zgłoszenie się do Szkoły Inicjatyw Strażniczych, czyli cyklu szkoleniowego, dla osób, które przyglądają się działaniom lokalnych władz. Przypominamy, że zgłoszenia do Szkoły przyjmujemy do 5 grudnia (na tę edycję SIS zapraszamy mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawskopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego). Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.siecobywatelska.pl/sis.

Webinarium poprowadzą Szymon Osowski i Katarzyna Batko-Tołuć – członkowie Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

 

Webinarium organizowane jest w ramach projektu “Szkoła Inicjatyw Strażniczych – 2 regiony”. Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *