„Kopiuj – wklej” sposobem na regulamin Sylwestra Marzeń?

Zapytaliśmy TVP o koszty przygotowania Sylwestra Marzeń w Zakopanem. Oprócz pytania o dokumenty związane z kosztami i organizacją wydarzenia, spytaliśmy także o regulamin imprezy.

TVP odpowiada tradycyjnie

Telewizja Polska S.A. odpowiedziała mało zaskakująco (nasze aktualne przygody z wnioskowaniem do nadawcy publicznego w tekście Telenowela “Informacja publiczna i TVP”), tzn. raczej nie odpowiedziała, anonsując, że wyda decyzję administracyjną (czyt. odmowną). Na pociechę dostaliśmy tylko informację, że ,,opracowano Regulamin imprezy masowej” oraz jego treść.

Właściwie dlaczego o niego zapytaliśmy? Z jednej strony interesujące były kwestie organizacji i bezpieczeństwa organizacji imprezy masowej w sytuacji pandemii (,,Przede wszystkim chcemy zorganizować go zgodnie z prawem oraz poszanowaniem wszystkich zakazów i nakazów związanych z epidemią”, mówił o Sylwestrze burmistrz Zakopanego), z drugiej w internecie dostępny był już regulamin wydarzenia. Było w nim jednak coś intrygującego.

To w sumie o której imprezie mowa?

Bilety na Sylwestra Marzeń z Dwójką dystrybuowano przez stronę eBilet. Materiały promujące wydarzenie zapraszały do pobrania darmowych wejściówek ze strony TVP www.bilety.tvp.pl, jednak wpisanie tego adresu w przeglądarkę odsyłało od razu do strony komercyjnego dystrybutora biletów. Być może Telewizja Polska nie zdążyła przygotować własnego systemu kolportażu, tak jak najwyraźniej planowano.

To nie było jednak tak dziwne, jak widok, który ukazywał się po kliknięciu w ,,Regulamin wydarzenia” na stronie dystrybutora. Nagłówek to ,,REGULAMIN IMPREZY SYLWESTER MARZEŃ Z DWÓJKĄ – ZAKOPANE 2021”. Nazwa dokumentu, którą można zauważyć u góry dokumentu to jednak ,,REGULAMIN IMPREZY MĘSKIE GRANIE”).

Można pomyśleć – wypadek przy pracy, coś tu się nadpisało.

Ale jeśli przyjrzeć się regulaminowi, który nam udostępniono, identycznym z tym na stronie eBilet, można zauważyć, że nadpisało się dużo więcej – ,,opracowany regulamin”, poza oczywistą zmianą nazwy wydarzenia, organizatora i informacji o dystrybucji biletów, pominięciem informacji o sprzedaży biletów, bo te na imprezę sylwestrową były bezpłatne, różni się tylko bardzo nieznacznie od regulaminu serii koncertów Męskie Granie, które odbyły się w sierpniu 2021 r.

Kopiuj, wklej

Wymienię tylko istotniejsze różnice w regulaminie Sylwestra Marzeń, bo tych jest dużo mniej niż podobieństw do regulaminu Męskiego Grania. Dla ciekawskich oba regulaminy zestawiliśmy w jednym pliku.

Fragment regulaminu Męskiego Grania

Dalej następował punkt o warunkach zmiany danych osobowych na bilecie. W przypadku Sylwestra Marzeń nie przewidziano takiej możliwości.

Fragment regulaminu Sylwestra Marzeń

Zatem trzeba było dodać taką informację. Mała litera zaczynająca punkt trzeci w wersji dla TVP idealnie pokazuje, gdzie coś dodano z dalszej części regulaminu Męskiego Grania (to ,,kopiuj-wklej” z p.10 o biletach z nieoficjalnej dystrybucji). Wrzutka w punkcie 5. ,,zakazana jest…” też pochodzi z regulaminu MG (punkt 11).

Na szczęście można w dresie

Należy jednak przyznać, że ktokolwiek ,,opracowywał” (zapytamy o to) regulamin dla Sylwestra w Zakopanem, był czujny i miał na uwadze miejsce i charakter imprezy. W regulaminie, który najwyraźniej stanowił inspirację, trafił się zapis zastrzegający, że osoby w odzieży sportowej, dresie mogą zostać nie wpuszczone na teren imprezy.

Fragment regulaminu Męskiego Grania

 W regulaminie Sylwestra Marzeń usunięto te zapisy, zachowując wszystkie pozostałe warunki.

Fragment regulaminu Sylwestra Marzeń

Sylwester Marzeń będzie transmitowany na żywo

Jak wszyscy wiemy, Sylwester w Zakopanem by transmitowany na żywo. Regulamin, z którego czerpano natchnienie nie przewidywał, że będzie tak z całą pewnością.

Fragment regulaminu Męskiego Grania

Znów więc trzeba było dostosować zapisy i dokonać operacji zastąpienia zwrotu ,,może być” – słowem ,,będzie”.

Fragment regulaminu Sylwestra Marzeń

Warto pochwalić za transparentność 😉

Opracowujący regulamin Sylwestra w Zakopanem wykazali trochę swojej inwencji, w dodatku jawnościowej, zaznaczając warunki ochrony danych osobowych, którymi kieruje się TVP. Tak wyglądał zapis w przypadku Męskiego Grania.

Fragment regulaminu Męskiego Grania

A tak w wersji Sylwestra Marzeń.

 

Spożywanie alkoholu w miejscach nieprzeznaczonych i niewyznaczonych

Pierwotny regulamin posiadał zapisy o strefach gastronomicznych i zakazie spożywania alkoholu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Fragment regulaminu Męskiego Grania

Z sylwestrowego regulaminu usunięto zapisy o strefach gastronomicznych oraz miejscach, w których można pić alkohol. Dodano też zapis o zakazie wnoszenia i posiadania w trakcie imprezy napojów alkoholowych, bo MG dopuszczało napoje zakupione na terenie imprezy.

Fragment regulaminu Sylwestra Marzeń

Ponadto regulamin w wersji TVP różni jeszcze tylko dodany na koniec wyimek z przepisów z Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.

,,Opracowanie” czy ,,kopiuj-wklej”?

Ile pracy mogło pochłonąć ,,opracowanie” regulaminu Sylwestra Marzeń z Dwójką? Przy wsparciu wyszukiwarki internetowej i skrótów klawiaturowych ctr+c i ctr+v, ostrożnie szacuję, że maksymalnie 2 minuty. Może więc w tym miejscu warto pochwalić TVP za to, że sięga po sprawdzone i ekonomiczne rozwiązania.

Może też trudno być szczególnie oryginalnym przy tworzeniu regulaminu, z którym zapozna się pewnie niewielu i gdyby porównać regulaminy innych, komercyjnych imprez również znaleźlibyśmy mnóstwo podobieństw. Bardzo możliwe. Ale czy nadawca publiczny, realizujący misję, jak sam podkreśla, którą ,,nie jest zarabianie pieniędzy, tylko propagowanie etycznych, artystycznych i intelektualnych wartości”, organizujący imprezę masową na 30-40 tys. osób nie powinien być odrobinę uważniejszy?

Miejmy nadzieję, że kolejne środki z budżetu z puli prawie 2 miliardów złotych na to pozwolą.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *