Koalicja Tajności – POPiSowa ława oskarżonych

W Trybunale Konstytucyjnym czeka wniosek I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej i skarga konstytucyjna, poparta przez Zbigniewa Ziobrę, jako Prokuratora Generalnego. Dotyczą m. n. konstytucyjności artykułu 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej. To sankcja karna za celowe nieudostępnianie informacji. Odpowiedzialność karna za utrudnianie i nieudostępnienia informacji publicznej może być uznawana za przesadę, ale z naszej perspektywy jest ostateczną drogą w wielu przypadkach, w których trudno uzyskać wnioskowane informacje. 

Tak było m. in. w przypadku Fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka, ale… nie tylko. Do sądu, w sprawie karnej, zostali wezwani: Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz, Sławomir Rybicki, Teresa Schubert (Skarbniczka PiS), Łukasz Pawełek (Skarbnik PO) i Krzysztof Sobolewski (Pełnomocnik Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP). Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa wyznaczył posiedzenie w sprawie nieudostępnienia informacji przez komitety wyborcze kandydatów na prezydenta PO i PiS w 2015 r. Bowiem to, że w Polsce finansowanie polityki jest jawne, można między bajki włożyć. Wyborca owszem, może się wielu rzeczy dowiedzieć, ale po czasie. Kilka miesięcy po wyborach. Od lat duch prawa nie jest przestrzegany. Nikt się nie przejmuje jawnością i kompetentnym obywatelem. Czy po raz pierwszy mamy sytuację, gdy uda się to zmienić?

Od tamtego czasu trochę się działo – składaliśmy wnioski o uchylenie immunitetów, sąd zawieszał postępowanie, składaliśmy zawiadomienie do prokuratury na ministra Zbigniewa Ziobro. Innymi słowy, sprawa dojrzewała i nabierała urzędowej mocy.

Oskarżeni mają 7 dni na ustosunkowanie się do aktu oskarżenia. Co będzie później? Później, to znaczy 31 maja 2021 r. o godzinie 14:30 odbędzie się posiedzenie Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, na którym wspólnie podumamy, co dalej. Czy oskarżeni przyjdą? Któż to wie, my będziemy na pewno!

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *